Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?


agiz-kokusu-nasil-giderilir

En çok merak edilen sorulardan olan ağız kokusu nasıl giderilir sorusuna yanıt verdiğimiz bu konumuzda ağız kokusu oluşumuna sebep olan etkenler ve ağız kokusuna çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız. Konuya başlamadan önce ilk olarak ağız kokusunun oluşumuna etken olan sebeplerden bahsedelim.


Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?


Ağız kokusu genellikle sabah aç karnına belirgin olarak hissedilse de bir takım ağız içi sorunlar ve üst solunum yolları sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların başında bademcik iltihaplanması, tükrük bezi rahatsızlıkları, diş çürümesi, diş iltihaplanması, faranjit vb. gibi rahatsızlıklar gelmektedir.

maydanozAğız kokusuna karşı sabah uyandığınızda lavabo sonrası ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalamak en etkili çözümdür. Ancak bunu yapmanıza rağmen yine de ağız kokusu oluşuyorsa bitkisel olarak deneyebileceğiniz adaçayı gargarası ve gargara sonrasında birkaç tutam taze maydanoz çiğnemeniz ağız kokusuna karşı bire bir etkili olacaktır.

naneAynı şekilde yemeklerden sonra ağzınızda soğan, sarımsak vb. kokular hissediyorsanız yine 4-5 yaprak maydanoz çiğneyerek kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz. Alternatif olarak taze nane de çiğneyebilir veya ağzınıza bir adet zencefil alarak bir süre ağzınızda çevirebilirsiniz.

Ancak hemen belirtmek gerekir ki eğer ağzınızda yukarıda belirttiğimiz tükrük bezi sorunları, diş çürümesi, bademci iltihaplanması vb. rahatsızlıklar var ise bir hekime görünerek ilk olarak bu problemleri çözmelisiniz. Zira sorunun kaynağı kurutulmadan çare bulunması elbette mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir