Cilt Bakımında 10 Altın Teknik


Güzellik Sırlarımız; Her bayan cildinin mükemmel ve ışıl ışıl görünmesini arzu eder. Çevresel koşullar, beslenme, sigara gibi etkenler zamanla cildin görüntüsünü değiştirebilmektedir.

İç-dış faktörler nedeniyle cilt bakımı da kaçınılmaz olur. Cildinin ışıl olmasını isteyen bayanların olmazsa olmazı günlük bakımdır. Rutin yapılan işlemlerde yüz ve cilt bakımı, cilt temizleme, yüz toniği kullanımı, cildi nemlendirme işlemleri uygulanmalıdır.

Cilt Bakımının Gerekliliği


Cilt Bakımında 10 Altın Teknik


Günlük cilt bakımında 10 altın teknik ışıl ışıl bir görünüm kazandıracağı gibi yaşlanmayı da geciktirecektir. Cildin sağlıklı kalması sağlanacaktır.  Parlak ve pürüzsüz bir cildin ilk şartı doğru cilt bakımı olduğu unutulmamalıdır. Cilt temizliği, nemlendirme ve sağlığını korumanın cilt bakımında yapılması gereken unsurlar olduğu bilinmektedir.

Cilt bakımında amaç cildin güzelliğini korumaktır. Cilt bakımı cilt üzerinde biriken ölü tabakanın temizlenmesi olup uygulama ile cilt yenilenmektedir. Doğru yapılan bakım teknikleri ile pürüzsüz ve kusursuz cilde sahip olmak mümkündür.  İşte 10 adımda cilt bakım tekniği

1-Vitamin

İnsanların hayatta en önem verdikleri şey beden sağlığı olmalıdır. Çünkü sağlıklı bir cilt sağlıklı bedenden gelmektedir. Cilt için en gerekli vitaminler; C vitamini, K vitamini, E vitamini, D vitamini olarak ifade edilmektedir.  Bu vitaminlerin elde edilmesinin en kolay yolu ise sağlıklı beslenmedir. Yine güneş ışığı ile D  vitamini alınabilmektedir.  Suyun için limon sıkılarak C vitamini alımı artırılabildiği gibi ıspanak gibi yeşil sebzeler ve kırmızı orman meyveleri tüketilerek diğer vitaminler sağlanabilir. Sağlıklı beslenme ile cildin yaşlanması önlenebilmektedir.

2-Cildin beslenmesi be nemlendirme

Vücut beslenirken cildin beslenmesi de unutulmamalıdır. Mutlaka cilde uygun cilt bakım ürünleri seçilmelidir. Ürünlerin içinde nemlendirici bulunmalı ve doğal cilt bakım ürünleri olmasına dikkat edilmelidir. Seçim yaparken cilt tipi göz önünde bulundurularak su bazlı yada yağ bazlı bakım kremi tercih edilmeli ve cildin her zaman nemli kalması sağlanmalıdır. Çünkü kuru ciltler daha yaşlı görünüm sergilemektedir. Bu sebeple cildin kuru kalmasının önüne geçilmelidir. Cilt nemlendirici yüze günlük kullanılmalı hafta bir kez de yüz maskesi uygulanmalıdır. Cildin çok kuru olması durumunda yağ bazlı cilt nemlendirici seçilebilir. Bakımlı ciltler daha görünmektedir.

3-Cilt Temizliği

Cilt temizliği cilt bakımında en önemli adımlardan biridir. Her günün sonunda cilt derinlemesine temizlenmeli ve bu işlem düzenli yapılmalıdır. Makyaj yapanlar temizliğe makyaj temizleyici ile başlamalı ve rutin kullanılan cilt temizleyici ürün ile cilt arındırılmalıdır. Cilt temizliği sabahları hafif bir ürünle tekrar edilmelidir. Yine yastık kılıfı da sık sık değiştirilmelidir.

4-İyi Uyku

Cildin yenilenmesinde en önemli aşamalardan biri de uykudur. Uyku yaşlanmanın ana etkenlerinden biri sayılır. Cilt sağlığı için günlük 7-8 saat uyunmalıdır. Uyku süresine bağlı olarak cildin onarım süresi de artmaktadır. En büyük organ olan cilt de diğer organlar gibi aksaklıklar yaşatabilir. Çünkü iç organlar gibi cildin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. İyi uyku alındığında cilt de yenilenme fırsatı bulmaktadır.

5-Yüz Bakımı: Tonik Kullanımı

Yüz bakımında tonik kullanımının önemi unutulmamalıdır. Cildin temizlenmesinin ardından genişleyen gözenekler için tonik kullanımının etkisi büyüktür. Çünkü temizleyicinin etkisi ile gözenekler genişlemektedir, kullanılan tonik ise genişleyen bu gözenekleri sıkılaştırmaktadır. Ve gözeneklerde temizleyicinin alamadığı kalıntılar tonikle tamamen temizlenir. Daha az kirlenen cilt daha genç kalır.

6-Ilık Suyla Banyo

Kırışıklık sebeplerinden biri de cilt kuruluğudur. Banyoda uzun süre kalan ve sıcak su ile yıkananlar suyun sıcaklık seviyesini düşürerek ılık su ile yıkanmalıdır. Ilık suyla yıkanamayanlar ise banyodan sonra cilt nemlendirici ile ciltlerini nemlendirmelidir. Çünkü hassas ciltlere sıcak su ile banyo yapılması önerilmez.

7-Peeling

Cildin nefes almaya ve iyileşmeye başlayabilmesi için ölü derilerin temizlenmesi gerekir. Çünkü cildin nefes almasını engelleyen ölü deridir. Bu nedenle hafta bir kez peeling yapılması önerilir. Ancak peeling göz çevresine yapılmamalıdır. Doğal peeling için yeni tarifler denenebilirken; kahve telvesi, yulaf unu, toz şeker, pirinç unu ve deniz tuzu ile de peeling yapılabileceği unutulmamalıdır.

8-Hareket

Yoğa, dans yada çeşitli sporlar cilt sağlığını korumaya yardımcı etmenlerdir. Genel beden sağlığı ve cilt sağlığını düşünenlerin hareket olmazsa olmazıdır. Dans, spor aktiviteleri cilt sağlığı korunarak dinç kalmak mümkündür.

9-Mevsim Değişikliklerinde Cilt

Çok sıcak havalarda cildin yanmaması için nemlendiriciler güneş koruyucu olarak alınmalı, güneşin etkisinden korunmalıdır. Yine cilt nemlendirici soğuk havalarda tercih edilerek cildin kuruması önlenmelidir. Ayrıca önem verilmeyen ve en çok hasar gören eller güneş koruyucu krem ile nemlendirilmelidir. Her hava koşulunda dudak kremi ve el kremi sürekli bulundurulmalıdır.

10-Bol Su İçme

Cilt nemlendirici, peeling, uyku, yüz toniği ve vitamin kullanımın yanında unutulmaması gereken bir husus daha var, su içmek. Cilt ile birlikte diğer bütün organların temizlenmesinde yardımcı olan su içmek, sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardan biridir. Nemlendirilen ve temizlenen  cilt sağlıklı olacağı için parlak bir görünüme kavuşur.

Yaşlanma etkileri, akne oluşumu, sarkmalar ve renk düzensizliği gibi sorunlarla karşılaşmamak isteyenler bakım önerilerini uygulayabilirler. Belirli bir yaştan sonra kullanılan cilt bakım ürünleri uzun vadede sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir