Cilt Lekeleri Geçer mi? Cilt Lekelerinin Tedavisi Var mıdır?


Elma sirkesi, yeşil çay örneğinde olduğu gibi gerek cilt bakımında gerekse de saç bakımında son derece etkili ürünlerden – uygulamalardan birisidir. Yüzyıllardır farklı şekillerde kullanılan ancak son dönemde pek çok ünlü tarafından da tercih edilen elma sirkesi, içeriğinde bulunan mineraller yanında aynı zamanda kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, demir, bakır ve iz elementler bakımından da zengin bir üründür.

Cilt Lekelerinden Elma Sirkesi İle Kurtulun

B ve C vitamini bakımından zengin olan elma sirkesi, ciltte asit dengesini sağlarken aynı zamanda cilt lekelerinin uzaklaştırılmasını ve cildin nemlendirilmesini sağlamaktadır. Tüm bu etkiler yanında yapılan araştırmalarla desteklenen onlarca faydası olduğu görülebilir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları


Cilt Lekeleri Geçer mi? Cilt Lekelerinin Tedavisi Var mıdır?


Cilt sorunları arasında yer alan yanıklar, akne, sivilce, siğil ve lekeler için elma sirkesinin sıkça tercih edildiği görülmektedir. Cildin doğal yapısı itibariyle asidik olmasına karşın alkali yapıya yaklaşması, akne ve sivilce gibi sorunların artmasına neden olmaktadır. Elma sirkesi cildin pH dengesinin korunmasını sağlarken aynı zamanda anti bakteriyel özelliği ile cildin bakteri ve diğer zararlılardan arındırılmasını, temizlenmesini sağlamaktadır. Bunun için su ile seyrelteceğiniz sirkeyi, pamuk yardımıyla cildinize uygulamanız yeterli olacaktır.

Elma Sirkesinin Kuru Ciltlerde Kullanımı

Eğer cildiniz aşırı kuru ya da yağlı forma sahipse, elma sirkesi ile yine pH dengesini sağlayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tonik olarak kullanılabilen elma sirkesi, hassas ciltlerde mümkün olduğunca su ile seyreltilerek uygulanmalıdır. Ancak uygulama öncesinde cildin mutlaka kirlerden arındırılması gerekir.

Yaşlanma ya da güneş ışınları etkisinde oluşan leke ve kırışıklıklar zaman içerisinde cildin bütünlüğünü bozacak hale gelebilmektedir. Elma sirkesi ve portakal suyu karışımı ile hazırlayacağınız tonik ile cildinize yapacağınız uygulamayı yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulama ciltte oluşan lekelerle birlikte yaşlanma belirtilerini de önemli oranda azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir