Cilt Nemlendirici Maske Nasıl Yapılır? Cilde Etkileri Nelerdir?


Karma, yağlı ya da kuru cilt tiplerinin tamamında gerek alkol gerekse de su bazlı nemlendiriciler ile cildin, doğal nem dengesinin korunması gerekmektedir. Genellikle yağlı cilde sahip kişilerde daha çok alkol içeriği yüksek olan ürünler tercih ediliyor olsa da karma ya da kuru cilt yapısında su bazlı ürünlerin kullanılması gerekir.

Bugün, bayanların kullandığı nemlendiricilere bakıldığında yoğun olarak doğal içeriğe sahip olan maske ve kürlerden oluştuğu dikkat çekmektedir. Bu tür ürünler gerek besleyici gerekse de onarıcı etkisi ile kimyasal içerikli ürünlere oranla çok daha sağlıklı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi


Cilt Nemlendirici Maske Nasıl Yapılır? Cilde Etkileri Nelerdir?


Kuru cilt yapısına sahip olan ve cildini nemlendirme noktasında sorun yaşayan kişilere önereceğimiz ilk maske süt ve yumurta sarısından hazırlanan kürdür. Bir yumurta sarısını bir yemek kaşığı kadar süt ile karıştırıp krem kıvamına getirin. Karışımı cildinize ve özellikle kuruma olan bölgelere uyguladıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Yaş Maya ve Yoğurt Maskesi

Yaklaşık bir tatlı kaşığına denk olacak şekilde yaş maya ve bir yemek kaşığı kadar yoğurdu iyice karıştırıp çırpın. Bu karışım krem formunda olması uygulamanın başarılı olması adına önemlidir. Cilde uygulama sonrasında yaklaşık 20 dakika kadar bekleyip ılık su ile durulamayı unutmayın.

Portakal – Yulaf Maskesi

Pek çok kişi için etkili bir karışım gibi görünmese de portakal kabuklarını iyice rendeledikten sonra bir kaşık kadar yulaf ezmesi ve yoğurt ile karıştırın. Karışımı krem formuna gelene kadar çırpmaya devam edin. Dilerseniz bu maskeye yoğurt yerine sütü de dahil edebilirsiniz. Uygulama sonrasında cildinizde maskenin kurumasını bekleyin ve ılık su ile durulayın.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir