Dudak Kenarında Oluşan Siyah Noktalar


Burun dışında siyah nokta oluşumuna en yatkın cilt bölgelerinden bir tanesi de dudak kenarlarıdır. Dudak kenarlarında oluşan bu siyah görüntü çoğu zaman bayanların canını sıkmaktadır. Bu yazımızda sizler için dudak kenarında siyah nokta oluşumunun nedenleri ve önlem yolları hakkında bilgiler bulabilir, bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Dudak Kenarında Neden Siyah Nokta Oluşur?


Dudak Kenarında Oluşan Siyah Noktalar


Dudak kenarında oluşan siyah noktalardan kurtulmaya çalışmadan önce ilk olarak nedenleri ortaya koyularak belirlenmeli ve bu neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır. Daha sonra siyah nokta oluşumu mekanizmasına uygun bir program izleyerek bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

  • Sigara, kahve ve çay gibi kafeinli içeceklerin fazlaca tüketilmesinden kaynaklı olarak
  • Kuru dudaklarda ve kuru olan dudakların dil yardımıyla sık sık ıslatılmasından dolayı
  • B vitamini eksikliği ya da vücutta demirin fazla olmasından dolayı
  • Cilt temizliğine dikkat edilmeyerek makyajlı olarak uyunmasından ve eski rujların kullanımından dolayı
  • Güneş nedeniyle dudak kuruluğuna bağlı olarak siyah nokta oluşabilmektedir.

Dudak Kenarındaki Siyah Noktalardan Kurtulma Önerileri

Öncelikle dudak kenarında oluşan siyah noktalardan kurtulmak için yukarıda sıraladığımız oluşum nedenlerinden sakınmak gerekmektedir. Fazla kafeinli içeceklerden kaçınmak, dudak kurumasına karşı nemlendirici kullanmak, kaliteli makyaj malzemesi kullanmak ve makyajlı uyumamak önemlidir. Diğer yandan, buharla gözeneklerin açılması ve peeling yapılarak dudak çevresinin temiz tutulması siyah noktaları engellemektedir. Tedavi için evde yapılacak maskelerden de faydalanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir