Evde Uygulanabilecek 5 Doğal Sivilce Maskesi


Çoğu insanın derdi olan sivilceler, evde yapılıp yüze uygulanabilecek maskeler yoluyla da tedavi edilebilmektedir. Tamamen doğal olan bu maskeler insan sağlığına, kimyasal bazlı sivilce ilaçları ya da sivilce merhemlerinden daha yararlı olan maske türleridir. Evde bulunan doğal malzemelerle kısa sürede, bu sivilce maskelerini hazırlamak oldukça kolaydır. Evde uygulanabilecek 5 doğal sivilce maskesi şu şekilde sıralanabilir.

 


Evde Uygulanabilecek 5 Doğal Sivilce Maskesi


1 – Neem ve Gül Suyu Sivilce Maskesi

Bu maske için gerekli olan malzemeler; 4 çorba kaşığı gül suyu ve 2 çorba kaşığı neem tozudur. Gül suyu ve neem tozu bir kâsenin içinde iyice karıştırıldıktan sonra hazırlanan maske,  yüze ve boyuna hafifçe dairesel masajlar yapılarak sürülür. Maske 20 dakika bekledikten sonra su ile durulanır. Neem ve gül suyu maskesi haftada 4 kere uygulanabilmektedir.

 

2 – Sandal Ağacı ve Gül Suyu Sivilce Maskesi

Gerekli olan malzemeler, 2 çorba kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı sandal ağacı tozudur. Bir kabın içerisinde sandal ağacı tozu ve gül suyu karıştırıldıktan sonra sivilce olan bölgelere sürülerek, 15 dakika maske kuruyana kadar bekletilir. Sürenin sonunda yüz su ile yıkanır. Bu maske haftada 3 kez uygulanabilmektedir.

3 – Domatesli ve Salatalıklı Sivilce Maskesi

4 çorba kaşığı domates püresi ve 2 çorba kaşığı salatalık püresi iyicene karıştırılır. Hazırlanan maske yüze uygulanarak, yarım saat kadar kuruyana kadar bekletilir, sürenin sonunda yüz iyicene su ile durulanır. Bu yüz maskesi her gün kullanılabilmektedir.

 

4 – Ballı ve Zerdeçallı Sivilce Maskesi

Bu maske için gerekli olan malzemeler 1 çorba kaşığı zerdeçal ile 2 çorba kaşığı baldır. Bal ve zerdeçal bir kabın içerisine konarak, iyicene macun haline gelene değin karıştırılır. Hazırlanan maske yüze uygulandıktan sonra 20 dakika bekletir. Sürenin sonunda yüz su ile durulanır. Ballı ve zerdeçallı sivilce maskesi haftada 2 kere yüze tatbik edilebilmektedir.

5 – Yumurtalı Sivilce Maskesi

Bu maske için 2 yumurtanın akı, 4 çorba kaşığı bal, 2 çorba limon suyu gereklidir. Bütün malzemeler bir kâsenin içinde iyicene çırpılıp, yüze uygulanır. Maske yüze uygulanarak 15 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla yüz iyicene durulanır. Bu maske haftada 2 defa uygulanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir