Gözaltı Şişlikleri Neden Olur? Gözaltı Şişlikleri Nasıl Geçer?


Zaman, zaman hepimizin başına gelen ve rahatsız edici sorunlardan biri olarak görülen gözaltı torbaları ya da şişlikleri makyaj ile kapatılmaya çalışılsa da önlenemeyen yapısı nedeniyle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Kişiyi yaşlı ve bitkin gösteren kimi zaman bağımlı şekilde lanse eden gözaltı şişlikleri sizi de rahatsız ediyor ise aşağıda yer alan önerilere göz atabilirsiniz.

Gözaltı şişliklerinin oluşumunda etkili olan faktörler arasında ilk sırada düzensiz uyku ve beslenme yer alır. Özellikle sıvı tüketiminin az olması günün büyük bir kısmının ayakta geçirilmesi ya da tersi etki ile uzun süre uyunması gözaltı torbalarının oluşumunda etkilidir.

Gözaltı Şişliklerinin Nedenleri


Gözaltı Şişlikleri Neden Olur? Gözaltı Şişlikleri Nasıl Geçer?


Gözaltı torbalarının oluşumunda etkili olan faktörlerden ilki hiç kuşkusuz yaşlanmadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte derinin hızla incelmesi ve sarkmaya başlaması, gözaltı torbalarının oluşmasına neden olacak ve kötü bir görüntü doğuracaktır. Özellikle ilerleyen süreç içerisinde daha hassas hale gelen, gözleri destekleyen yağ kesecikleri, sarkan bölgelere dolarak şişlikleri oluşturacaktır.

Gözaltı Şişlikleri İçin Ne Yapmalı?

Yetersiz uyku ya da aşırı uyku gözaltında oluşan şişliklerin başlıca nedenleri arasında yer alır. Pek çok kişi uzun süre uyumanın bu şişlikleri önleyeceğine inanmaktadır. Fakat ne kadar uyunduğundan daha çok kaliteli uyku alınması önemlidir. Kesintisiz ve düzenli olarak aynı saatlerde uyumak, gözaltında oluşabilecek bu sorunu önleyecektir.

Gözaltı Şişliklerine Etkili Olan Faktörler

Etkili olan diğer faktör ise yoğun stres ve yorgunluktur. Özellikle bilgisayar karşısında çok vakit geçiren, geç saatlere kadar ayakta çalışan, yakından televizyon izleyen kişilerde, stresle birlikte yorgunluğun birleşmesi durumunda gözaltı şişlikleri oluşmaya başlayacaktır.

Uzman önerilerine ve uyarılarına bakıldığında ise vücudun su kaybetmesi ve kaybedilen suyun tekrar alınmaması, genetik açıdan bu tür sorunlara yatkın olunması, alerji gibi problemlerin oluşumu, gözlerin sürekli kaşınması ve böbreklerde oluşan sorunlarda gözaltı torbalarına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir