Invisalign Tedavisi Nedir?


Invisalign tedavisi, hasta dişlerini düzeltmek adına hastanın ağzına hasta diş ve çene yapısına uygun bir şekilde özel olarak tasarlanan düzeltici plakların yerleştirildiği bir tedavi şeklidir.

En son teknolojilerin kullanıldığı bir ortodontik tedavi şekli olan invisalign tedavisi, hastaya özel hazırlanan şeffaf plaklarla dişlere uygulanan ve amacı çarpık dişleri düzeltmek olan bir telsiz ortodontik tedavi sistemidir.


Invisalign Tedavisi Nedir?


Tedavi esnasında yumuşak ve son derece esnek olan şeffaf plaklar, sorunlu dişlerin üzerine oturtulur. Plaklar düzenli olarak takıldığında dişler, yavaş yavaş ortodontistin planladığı yere yerleşmeye başlar. Hastaya telsiz ortodontik tedavi şansı tanıyan bu yöntemin rağbet görmesinin en önemli nedeni diş çapraşıklığını düzeltmenin yanı sıra dişlerin tedavi edildiğinin kimse tarafından fark edilmemesidir.

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Ediyor?

Invisalign tedavisinde öncelikle diş hekiminiz ağzınızdan ölçü alır ve bu ölçüleri CAD-CAM isimli sistem sayesinde 3 boyutlu tarama yöntemini kullanarak, bilgisayar ortamına aktarır.

Bilgisayar ortamına yani sanal ortama aktarılan dişleriniz, bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir.

Ardından dişleriniz, bilgisayar ortamında düzeltilir ve istediğiniz şeklin 3 boyutlu yazıcılardan çıktısı alınır. Bu çıktıların üzerine esnek ve şeffaf olan plaklar basılır.

Böylelikle invisalign plakları üretilmiş olur. Her bir plak, 0.05 mm’lik hareket yaratır. Şeffaf plaklar, çapraşık dişlere geçirildiğinde dişleri bu plağın iç kısmına girmeye zorlar.

Zorlama ile dişler hareket eder ve her plak değişiminde dişlerin hareket kabiliyeti de artar.

Şeffaf plakların kullanım süresi 15 gündür. 15 gün sonra hastanın diğer plakları kullanması gerekir.

Şeffaf plaklar, hem yetişkinlerin hem de gençlerin kullanımına uygundur.

Dişlerim Çok Çapraşık Acaba Benim Dişlerimi de Düzeltebilir mi?

Çok çapraşık dişlere bile invisalign tedavisi uygulanabilir. Tedavi ile dişlerde düzelme elde edilebilir. Ancak insivaling tedavisinin uygulanmadığı birkaç spesifik diş hareketi de mevcuttur. Bu durumda hasta, mutlaka deneyimli bir ortodonti uzmanına muayene olmalıdır.

Ölçü Alındıktan Sonra Kaç Haftada Plaklar Geliyor?

Diş hekimi tarafından ölçüler alındıktan sonra bu ölçülerin yurtdışına gitmeleri, hastaya uygun ideal tedavi planının kararlaştırılması ve plakların üretim aşaması, ortalama 5-6 hafta sürmektedir.

Kaç Plak Takmalıyım? Plakları Günde Kaç Saat Takacağım?

Tedavi boyunca kullanılacak yani takılacak plakların sayısı, hasta dişlerinin çapraşıklığına ve elde edilmek istenen diş hareket miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Şeffaf plakların her biri, dişleri yaklaşık 0,25-0,5 mm düzeltir. Plakların 2 hafta boyunca günde ortalama 20-22 saat takılmaları gerekir. İki haftanın sonunda dişler, tamamen plağın şeklini alırlar. Ardından üzerinde biraz daha düzeltme yapılmış olan ikinci plak kullanılmalıdır. Bu sefer iki hafta boyunca dişler, yeni takılan plakların şeklini alırlar. Kısacası bir dizi plak kullanımını takiben hastanın dişleri düzelir.

Kaynak: http://www.adaklinik.com/seffaf-plaklarla-telsiz-ortodonti

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir