Makyaj Öncesi Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Makyaj, neredeyse tüm bayanların vazgeçemediği cilt renklendirme ve yüze estetik kazandırma işlemlerinin bütünüdür. Makyaj yapmak için, fondöten, far, göz kalemi, göz farı, allık, ruj gibi makyaj malzemeleri kullanılır.

Makyaj yapıldıktan sonra, makyaj temizleme işlemleri uygulandığı gibi, makyaj öncesinde de cilt üzerinde bir takım işlemler uygulanarak makyaja hazırlık yapılır. Bu işlemler çok önemlidir çünkü makyajın cilt üzerinde olumlu etkilerinin dışında gözenekleri kapama, cildi aşındırma gibi olumsuz etkileri de vardır. Bu problemi çözmek için size makyaj öncesi cilt bakımı nasıl yapılır başlığı altında bilgi vermeye çalışacağız.


Makyaj Öncesi Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Başlangıç olarak cildin önceki faktörlerden temizlenmesi şarttır. Bunun için bazı uzmanlar peeling yapılmasını önerir, fakat bizim amacımız makyajın zararlı etkilerini en aza indirgemek olduğundan, yüz yıkama jeli, doğal yüz sabunları ya da yüz yıkama şampuanları yeterli olacaktır.

Ardından, yüz için kullanılması önerilen bir nemlendirici kullanın. Bu nemlendiriciler yüzdeki bölgeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin, göz çevresi için olan nemlendirici sadece göz çevresinde, yüz için olanlar ise göz çevresi dışındaki bölgelere kullanılmalıdır. Çünkü, göz çevresi çok özel ve ince bir yapıdadır. Aksi yapıldığı zaman o tabaka zarar görür ve kırışmalar, aşınmalar meydana gelir.

Sıra dudaklarımıza geldi. Yine temizlediğimiz dudaklarımıza ruj sürmeden önce, mutlaka dudak balı uygulaması yapmamız ve nemlendirmemiz gerekmektedir.

Son olarak, makyajın yüzümüze tam oturması ve zarar vermemesi için her bölgeye uygun bazlar kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir