Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?


Yüzdeki Ciltteki Sivilce İzleri Lekeleri Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir, Doğal Kremler Bitkisel Maske tarifleri kadınlarkulubu Ahmet Maranki Suna Dumankaya Maskeleri

Sivilce izleri nasıl geçer? Belki de çoğumuzun kabusu haline gelmiştir sivilce lekeleri. Sivilcelerin el ile sıkılması sonucunda sivilce yerlerinde lekeler oluşabilir.


Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?


Özellikle kanlı sivilcelerin iz bırakma riski daha yüksektir. Sivilceler neden oluşur? Hangi vücut tipinde daha fazladır?

Sivilce izleri nasıl geçer ? Sivilceler özellikle yağlı ciltlerde daha fazla meydana gelir. Sivilce lekelerinden kurtulmak tabi ki de mümkündür.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Evde uygulayabileceğiniz çözümler vardır. Evde maskeler yapabilirsiniz. Bu maskeleri uygularken dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de vücut tipidir.

Kendi imkanlarınız doğrultusunda geçebileceği gibi bazı izler kendiliğinden de yok olabilir.

Sivilce lekeleri nasıl kendiliğinden yok olur? Koyu renk cilt tipine sahip iseniz yaklaşık 6 gibi bir sürede lekeler kendiliğinden geçmeye başlayacaktır ama izleri elleyerek enfeksiyon kapma riskini yükseltebilirsiniz.

Böyle durumda sivilce lekelerinin geçmesi daha da zorlaşacaktır. Özellikle güneş ışınlarından korunmalısınız. Doğrudan güneş ışınlarına mağruz kalmamalısınız.

Sivilce lekelerini geçirebilmek için birkaç maske kullanabiliriz. Bunlardan bazıları, yoğurt maskesidir. Yoğurt maskesini, yoğurtun içerisine birkaç damla limon damlatarak karıştırın.

Bunu yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Lekeler azalmaya başlayana kadar her gün bu maskeyi tekrarlayın. Sadece limon maskesi kullanabilirsiniz fakat bu bazı ciltlerde alerji yapabilir.

Bunun için ilk önce limon suyunu bileğinize sürerek deneyebilirsiniz. Herhangi bir yan etki olmazsa yüzünüze sürerek 5 dakika kadar bekleyin sonrasında ılık su ve sabun ile durulayın.

Yüzünüzü çoğunlukla ılık su ve sabun ile yıkayarak nemlendirebilirsiniz. Bu sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

Eskiden Kalan Sivilce İzleri Nasıl Geçirilir?

Yüzümüzdeki sivilce izlerini sıktığımızda ya da aynı bölgede tekrar tekrar çıktığında oluşan sivilce izleri, yüzümüzde iz bırakabiliyor. Bu izleri ortadan kaldırmak için öncelikle evde yapılan maskeleri kullanarak ya da elma, limon gibi meyveleri kullanarak çözüm üretebiliriz.

Bu maskeleri uygularken dikkat etmemiz gereken en önemli şey, cilt tipimize uygun olan maskeleri seçmek. Sivilce izlerini ortadan kaldırmak için evde yapılan maskelerden en çok tercih edileni ise, elma sirkesinden yapılan maske. Elma sirkesinin tercih edilmesinin nedeni ise, içerdiği vitamin ve minerallerden kaynaklanmakta.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Elma sirkesini geceleri yatmadan önce pamuk yardımıyla yüzümüzün her tarafına uygulamamız yeterli. Bunun yanı sıra, eğer cildimiz kuruysa, yüzümüzde bulunan sivilce izlerine karşı bal maskesini kullanabiliriz.

Haftada bir ya da iki kez, 1 yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp yüzümüze uygulayarak etkili bir sonuç alabiliriz.

Bu maskelerin yanı sıra, sivilce izlerine karşı etkili olan limon suyunu uyumadan önce bir pamuk yardımıyla yüzümüzün her tarafına sürerek gözeneklerini cildimizin kapalı gözeneklerini açabiliriz.

Sivilceler için etkili olan maskelerden bir diğeri de, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı kadar bal, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve son olarakta 1 yemek kaşığı elma sirkesiyle yapılan maske.

Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra elde ettiğimiz karışımı yüzümüze sürüp 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla iyice yıkamamız yeterli.

Ciltte Bulunan Sivilce İzleri İçin Çözümleri

Bitkisel kürler sayesinde peeling işlemi yaparak 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde derinin en üst tabakasını soyma işlemi gerçekleştirilebilir. Bu tür peeling işlemlerini yaparken ayrıca cilt tipine göre işlem yapılması da çok önemlidir.

Yağlı Ciltler İçin Bitkisel Peeling İşlemi
4 hafta boyunca haftada bir kere uygulanacak olan bu işlem için gerekli olan malzemeler; kekik, papatya, limon, biberiye bitkileriyle beraber, yarım litre de gül suyundan oluşmakta.

Bu bitkilerden 3’er yemek kaşığı alarak gül suyu içerisine ekleyip bir taşım kaynattıktan sonra üzerine bulamaç oluncaya kadar kil ve bir yemek kaşığı da adaçayı esansı eklenir ve cilt iyice temizlenip bir miktar kayısı yağı sürüldükten sonra hazırlanan karışım sürülüp yarım saat- 45 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanıp temizlenir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Peeling İşlemi
Kuru ciltlerde bulunan sivilce izlerini gidermek için, öncelikle cildin temizleme sütü gibi temizleyici malzemelerle temizlenmesi gerekir.

Daha sonra ise, göz bölgesi hariç, yüzün bütün bölgelerine avokado ya da jojoba yağı sürülerek iyice yedirilmelidir.

Kuru ciltler için hazırlanacak olan bitkisel peeling maskesi için gerekli malzemeler, mücver çiçeği, avokado meyvesi, papatya ve hatmi bitkileri yarım litre kadar gül suyunda bir taşım kaynatılıp süzülür ve içerisine toz yosun ya da soya unu eklenerek bulamaç haline getirilir.

Son olarak ise, içerisine 1 tatlı kaşığı kadar arı sütü eklenerek tarif tamamlanır. Bu karışımın da yukarıda yağlı ciltler için yapılan bitkisel peeling işlemi gibi 4 hafta boyunca haftada bir kez yapılması gerekir.

Sivilce İzleri İçin Krem Kullanılır Mı?

Sivilcelerden sonra ortaya çıkan sivilce izleri, bazı ciltlerde yüzeysel olarak görülürken, bazı cilt tiplerinde ise daha derinlere inebiliyor.

Bununla birlikte, derin veya yüzeysel olan bu sivilce izlerini geçirmek için doğal veya kimyasal olan birçok yöntem var. Bu yöntemlerden biri de sivilce kremleri.

Ancak sivilce kremi kullanmak isteyen kişiler, kullanacakları kremleri seçerken cilt tiplerine ve sivilce izlerinin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğunu göz önünde bulundurmalılar.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Bunun yanı sıra, sivilce izlerini ortadan kaldırmak için kullanılacak kremlerin kozmetik mağazalarında satılan estetik amaçlı kremler yerine daha çok doktor tavsiyesi olan ürünler olmalarına da dikkat etmek gerekli çünkü cildimiz çok hassas olduğundan dolayı alerji ya da herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için rastgele satılan kremlerden uzak durmak oldukça önemli.

Ancak yüzeySel sivilce izlerini geçirmek için eczanelerde satılan kremler hakkında eczacınızdan bilgi alarak bunları kullanmanızda bir sakınca yok. Ayrıca %2 oranında hidrokinon maddesi içeren kremlerde ağartıcı etkiye sahip olduğundan dolayı yüzeyde bulunan hafif sivilce izlerini geçirmek için kullanılabilir.

Bu tür kremlerin etkisini gösterebilmesi içinse, 2 aydan 6 aya kadar yayılan bir süre içerisinde devamlı olarak kullanılması gerekir. Ancak daha derin sivilce izleriniz varsa, dermatoloğa giderek alacağınız reçeteli kremlerden kullanarak bu izleri geçirmeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca uzun süreli krem kullanmanın zor olacağını düşünürseniz, sivilce izleri ile ilgili diğer tedavi seçeneklerini de deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir