Sivilce Ve Siyah Nokta


Özellikle bayanların kâbusu olan, görüntümüzü çok ciddi oranda bozan yahut bize öyle gelen, leke bırakma ihtimali olası olan berbat sivilce ve siyah noktalar…

Siyah noktaların bitkisel ya da kimyasal birçok çözümü vardır bu açıdan bakarsak sivilce daha can sıkıcı olmaktadır. Sivilceler her zaman yüzde belirmezler; göğüste, kolların iç kısmında, sırtta, bacaklarda da olabilirler hatta bazı doktorlar vücudun farklı yerlerinde oluşan bu sivilcelerin bazı belirli nedenlerden kaynaklandığını ve de bazı hastalıkların belirtisi olabileceğini söylüyor.


Sivilce Ve Siyah Nokta


Bu sivilce bölgelerine akne haritası nedir ve bu düşünce antik kaynaklardan da düşünüle geliyor. Örnek verecek olursak akne haritasına göre boyunda beliren sivilceler hormon kaynaklı olabilir. Omuzlarda çıkan sivilceler ise stresin bedenimizde patlak vermesidir. Kollarımızın iç kısımlarında, dirseklerimizin ön bölümündeki sivilceler vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Elbette bunlar esin yargılar değildir, vücudunuza dokunan bir kozmetik ürünü ya da rahatsız edici bir kıyafet de sivilce oluşumuna neden olmuş olabilir. Yahut bir iç hastalığın da dışa vurumu olma ihtimali söz konusudur. Devam edecek olursak karın bölgesindeki sivilceler yükselen kan şekerinin sebebi olabilir. Bacağın iç kısımlarındaki sivilcelerin sebebi genelde cildin hassas olması veya alerjilerden kaynaklanır. Kullandığınız herhangi bir kozmetik ürün yahut epilasyon yöntemi cildinize zarar vermiş olabilir.

Peki, sivilce ve siyah noktalar herhangi bir hastalık göstergesi değilse nasıl müdahale edilmeli? Eğer evde yapabileceğimiz bir çözüm arıyorsak ilk yöntemimiz kildir. Kil çok eski zamanlardan beri kadınların güzellik için kullandığı bir maddedir. Hem sivilceye hem siyah noktalara birebirdir. Yulaf ve yoğurdun karıştırılıp krem kıvamına getirilip siyah noktalı bölgeye sürülmesi de siyah noktaların içindeki iltihabı alır ve temizler.

Bu amaçla piyasaya sürülmüş birçok ürün de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir