Sivilceler Nasıl Geçer


Her insanın korkulu rüyası olan sivilceler genellikle ilk kez ergenlik dönemi ile hayatımıza girmektedir. Kişiye göre kısa bir dönemde atlatılabileceği gibi tüm hayatı boyunca sivilceli bir yüze sahip olan kişiler de bulunmaktadır.

Cilt tipine göre sivilcelerin yoğunlukları belli olur. Kimisinde birkaç adetle sınırlanırken, bazı kimselerde tüm yüzü kaplayan bir görüntü oluşabilir. Cilt tipleri kuru, yağlı ve karma olabilir. Sivilceler özellikle yağlı ve karma ciltlerde meydana gelen bir kusurdur.


Sivilceler Nasıl Geçer


Sivilceler cilt altındaki yağlı ve ölü derilerin birikmesi ile meydana gelen hücre karışımlarıdır. Ölü hücreler cilt ile dışarı atılamadığından tıkanıklığa sebep olurlar. Bakteri üremesi bu sayede olur ve cilt üzerinde kötü bir görüntü oluştururlar. Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir konularını mercek altına alalım.

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

Öncelikle sivilceli ciltlerde ilk dikkat edilmesi gereken konu temizliktir. Mevcut olan sivilcenin ortadan kalkmasını sağlamak ve daha fazla oluşumu önlemek için cilt temizliği yapılmalıdır. Sabah uyanıldığında ve akşam yatmadan önce mutlaka cilt uygun bir temizlik ürünü ile iyice yıkanmalı ve durulanmalıdır.

Sivilceler Nasıl Geçer

Ciltte sivilce oluşumunu sağlayan yağlı doku ve gün içinde biriken ölü hücre temizliği oldukça önemlidir. Sivilce geçmesini sağlamak için güneş önemli bir faktördür. Güneşlenme ile sivilceli dokuda kuruma meydana gelir böylece yağlı doku ortadan kalkar.

Sivilce düşmanı olan bir konuda fazla terlemektir. Yoğun terleme ile sivilce oluşumu için ortam yaratılmış olur. Bu nedenle güneşlenme süresine dikkat etmek gerekir. İltihaplı sivilce patlatılmalı mı sorusu için cevabımız hayır olacaktır. Doğru tekniklerle yapılmadığı zaman kalıcı bir iz olabileceği gibi deri altına iltihabın kaçmasına sebep olabilirsiniz.

Patlamış Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceyi kendiniz patlattıysanız ya da kendisi patladı ise iz kalmaması için bazı öneriler bulunmaktadır. Patlamış sivilcelerin bulunduğu alanda yoğun kızarıklık olmaktadır. Cildinizi ilk önce bir yıkama jeli ile temizlemeniz gerekir.

Sonrasında patlamış sivilce olan bölgeye pamuk içine konulan buzlarla uygulama yapabilirsiniz. Soğuk kompres bu tür durumlarda kan dolaşımını arttırdığından etkili olmaktadır. Bayanlarda sivilceli cilt sahibi kişiler için cilde doğrudan makyaj yapılmaması önerilir.

Kapatıcı makyaj cilt dokusunda tıkanıklık yaptığından daha fazla sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bu nedenle özel günler dışında cildi sürekli temiz tutmakta fayda bulunmaktadır. Sivilce kesin çözüm için bazı maske uygulaması tarifleri verebiliriz.

Sivilce Nasıl Geçer Maske

Sivilceli bölgelere uygulayabileceğiniz ve denenmiş sivilce maske tariflerinden bahsedelim.

  1. İbrahim Saraçoğlu Sivilce Maskesi: 1 türk kahvesi fincanı maden suyuna, 1 türk kahvesi fincanı %100 doğal elma sirkesi koyup, karıştırın. Pamukla sabah ve akşam günde 2 defa sivilce üzerine sürebilirsiniz.
  2. Limonlu Sivilce Maskesi: 1’er yemek kaşığı limon suyu, bal ve zeytinyağını karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla cildinize sürün. Yaklaşık 20 dakika sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada 1-2 kez uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir