Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?


Yaz akşamlarında zaman geçirmek pek çoğumuz için serin bir keyiftir. Ama sivrisinekler bu keyfimizi pek çok kez kabusa dönüştürebilir. Isırıp kaçan sivrisinekler sonrasında birkaç gün süren kabarık ve beraberinde bıraktığı kaşıntılar ile ciddi anlamda can sıkıcı olabiliyor.

Peki, sivrisinek ısırdıktan sonra neden kaşınırız? Sivrisinekler ısırma esnasında kanı emebilmek için vakumlama sırasında kanın pıhtılaşmasını engelleyen özel sıvısını salgılar. Bu sıvı küçük miktarda da olsa alerjik bir reaksiyona sebep olarak kaşıntı ve kızarıklık meydana getirir.


Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?


sivrisine-isirigina-ne-iyi-gelir

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir:

Tuzlu Su: Çay bardağı içerisine bir çay kaşığı tuz ve karbonatı karıştırıp çay doldurur gibi su doldurun. Saat başı aralıklarla kaşınan bölgeye uygulayın. Bu sayede kaşıntınız bir nebze olsun azalacaktır.

Buz: Pek çok ağrı ve sızı için tercih edilen buz kompresi sivrisinek ısırığı için de geçerlidir. Isırılan yere bir buz kalıbı uygulayabilirsiniz.

Sirke: Sağlık açısından pek çok faydası olduğu bilinen sirke, sinek ısırıklarına da iyi geliyor.

Limon: Alerjik reaksiyonlara karşı en iyi tercihlerden birisi de limondur. Sinek ısırığı olan bölgeye sıkılmış limonu sürerek kaşıntının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Kolonya: Sinek ısırıklarına karşı en bilinen yöntem kolonyadır. Limon kolonyası kaşıntının azalmasında özellikle etkilidir ve işe yarar.

Fesleğen ve Nane: Kokuları sebebiyle sivrisineklerin yaklaşmadıkları fesleğen ve naneler mutlaka bahçe veya balkonunuzda 1 saksı dahi olsa bulunmalıdır. Sinekleri uzak tutan fesleğen ve nane yaprakları ezilerek ısırılan bölgeye uygulandığında sonuç alabileceğin bir yöntemdir.

Aloe Vera: Son yıllarda sıkça duymaya alışık olduğumuz Allahüteâlâ’nın bizler için var ettiği pek çok derde deva bir bitki olan Aloe Vera, yapraklarından kopardığınız bir parçadan sızan sıvıyı sineğin ısırdığı bölgeye sürün ve etkisini görüp teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir