Siyah Nokta Sorunu Olan Ciltlerde Kozmetik Ürün Kullanımı


Siyah nokta sorunu olan ciltlerin temizliği ve kişinin beslenmesine dikkat etmesi kadar kullanılacak kozmetik ürünlerin seçiminin de özenle yapılması gerekmektedir. Çünkü kozmetik ürünler yanlış seçildiğinde, iyi temizlenmediğinde ve kaliteli olmadığında siyah nokta oluşumu artmaktadır. Yani kozmetik ürünler siyah noktayı adeta teşvik etmektedir. Peki, siyah nokta olan ya da oluşumuna meyilli olan ciltler için hangi kozmetik ürünler seçilmeli? detaylarıyla açıklayalım…

Öncelikle yağlanma sorunu ve yağlı ya da karma ciltlerde siyah nokta problemi daha sık görüldüğünden seçilen kozmetik ürünlerin yağlanmayı engelleyici bir bileşiminin olması gerekmektedir. Ancak, eğer cildi kurutan bir siyah nokta tedavisi görüyorsanız bu kez cildin nemini sağlayacak kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Yani durumunuzu bilen bir dermatologdan yardım almak ve fikir danışmak aslında en iyi yaklaşım olacaktır.


Siyah Nokta Sorunu Olan Ciltlerde Kozmetik Ürün Kullanımı


Makyaj altına yağlandırmayan, sağlıklı bir şekilde nemlendiren ve siyah nokta oluşumunu tamamen engelleme özelliği olan ajanlar içeren kozmetik ürünler baz olarak kullanılmalıdır. Diğer yandan, pudra, far, allık gibi boyama etkili ürünlerin ise doğal mineraller içermelerine özen gösterilmelidir. Kozmetik ürünlerin doğru seçilmesi kadar ciltten işi bittiklerinde iyice temizlenmeleri de önem taşır. Bu temizlik işinde kullanılacak cilt bakım ürünlerinin de özenle seçilmesi gerekmektedir. Kısacası siyah nokta sorunu yaşayanların kozmetik konusunda ince eleyip sık dokuması önerilmektedir. Özellikle doğal özellikli peelingler temizleyici olarak her gün kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir