Siyah Nokta Tedavisi Nasıl Yapılır? Yöntemleri


Evde alacağınız önlem yolları ve yapacağınız cilt bakım yöntemlerine ek olarak maske uygulamaları da siyah noktalara çare olmuyorsa tek çare profesyonel siyah nokta tedavisi yaptırmaktır. Tedaviyi dermatolog doktorlar yapmakla birlikte esasen iki tedavi tipi uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi komedom temizliği olup ikincisi ise lazerli tedavidir.

Komedom Temizliği Nasıl Yapılır?


Siyah Nokta Tedavisi Nasıl Yapılır? Yöntemleri


Bu teknikte uzman dermatologlar komedom denilen cilt gözeneklerinde meydana gelen kistlerin çıkarılmasını sağlamaktadır. İlk olarak cilt steril edildikten sonra yine steril bir iğne benzeri cerrahi iğneyle komedomların ucu açılmakta ve yine özel alet sayesinde ciltteki siyah nokta kisti cilde zarar vermeden dışarı alınmaktadır.

Komedom temizliğinde kesinlikle doku zedelenmemekte ve tahriş olmamaktadır. Bu sayede siyah noktalar ciltten atılıp daha sonra hastaya verilen ilaçlarla oluşan lezyonların çabuk iyileşmesi sağlanmaktadır.

Lazerli Siyah Nokta Tedavisi

Lazerli tedavi siyah nokta bulunan cilt bölgesine uygulanarak gözeneklerin küçültülmesi, kistlerin yakılarak yok edilmesi sağlanmaktadır. Bu tedavide ciltte asla yara açılmadığı gibi yağ bezelerinde bakterilerin oluşmasının da önüne geçilmektedir.

Bakteri oluşumu engellendiği için de komedom adı verilen gözenekler küçülerek akne oluşumu tamamen engellenmektedir. Ayrıca, lazer cilt dokusunda yenilenmeyi de ayrıca teşvik etmektedir. Lazerli siyah nokta tedavisi 3-5 seans halinde yapılmakta olup seanslar arasında cildin toparlanması adına iki hafta ara bırakılmaktadır.

Böylece siyah noktalardan birkaç seansta sonsuza kadar kurtulmak mümkün olmaktadır, ancak tedaviden sonra da yeniden oluşumu engellemek için cilt sağlığına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir