Siyah Noktaları Önlemek İçin Beslenme Önerileri


Siyah nokta oluşumu çeşitli sebeplerden dolayı vücutta yağ ve hormonsal dengenin bozulmasına bağlı olarak cilt gözeneklerinde genişlemeyle gerçekleşmektedir.

Gözeneklerde genişlemeyi teşvik eden bir diğer konu da beslenmedir. Beslenmeye dikkat edildiğinde siyah nokta oluşumunu engellemek mümkün olmaktadır. Bu nedenle siyah nokta sorununa meyilli kişilerin aşağıda sıraladığımız beslenme önerilerine uymalarını öneriyoruz.

  • Öncelikle siyah nokta oluşturmaya meyilli bir cildiniz varsa yağlı ve şekerli gıdaları çok fazla ve sıklıkla tüketmemeniz gerekmektedir. Yağlı ve şekerli gıdalar zaten çeşitli nedenlerle bozulan cilt sağlığını daha da bozmaktadır.
  • Cildin sağlığının korunması ve siyah noktaların önlenmesi için antioksidan içerikli besinlerden yararlanılabilir. Bu besinler E, C ve A vitaminince zengin olduğundan cildi hava kirliliği zararından dolayısıyla da siyah nokta oluşumundan korumaktadır.
  • Beslenmenin dışında su tüketimi de cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Günde en az 6-8 bardak su içmek cildi siyah nokta oluşumuna meyil konusunda daha dayanıklı hale getirmektedir.
  • Fast food beslenme tarzı hem yağ içeriği yüksek olduğu hem de trans yağ denilen zararlı yağlarca zengin olduğundan siyah noktaların önlenmesi için kesinlikle terk edilmelidir.

Siyah Noktaları Önlemek İçin Beslenme Önerileri


Beslenme dışında cilt temizliğinin de doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Beslenme vücudun ve cildin dengelenmesini ve sağlıklı olmasını sağlayarak siyah noktaları engellerken, cilt temizliği iyi yapıldığında siyah görünümde azalma olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir