Siyah Noktaların Tedavisinde Cilt Temizliğinin Önemi


Siyah noktalar cildin hormonsal ve yağ dengesinde yaşanan bozulmalar neticesinde etrafta bulunan kirlilik faktörleriyle birlikte meydana gelen cilt problemleridir.

Siyah noktaların oluşum mekanizmasında hormonsal ve yağ dengesi yanında kirlilik faktörleri olmak üzere iki önemli faktör bulunmaktadır. Bu nedenle siyah noktaların oluşumunu engellemek için cilt temizliğinin önemi oldukça büyüktür. Peki, cilt bakımı uygulamalarından en önemlilerinin başında gelen doğru bir cilt temizliği nasıl yapılır? Yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.


Siyah Noktaların Tedavisinde Cilt Temizliğinin Önemi


Siyah Noktaları Tırnakla Sıkmayın!

Öncelikle siyah noktaların tamamen ciltten atılabilmesinin yolu genişlemiş gözeneklerden kirli ve yağlı yapının atılmasıdır. Bu da ancak sıkmayla mümkün olmaktadır. Ancak siyah noktaların tırnakla sıkılması doğru değildir, cildinizin mikrop kapmasına neden olur.

Bunun yerine eldiven giyerek ya da tırnaklarınızı cildinizle temas ettirmemek için temiz nemli bir bez kullanarak siyah noktaları fazla da baskı uygulamadan sıkmak en doğrusudur. Tahrişleri engellemek ve siyah noktaların daha rahat temizlenmesi için sıkma işleminden önce yüzünüze buhar uygulaması yapmanızı tavsiye ederiz.

Siyah Noktaların Yeniden Oluşumu Nasıl Engellenir?

Sıkma işleminin ardından açık kalan gözeneklerin kapanması ve yeniden siyah nokta oluşmaması için önce sabunla sıkılan bölgeyi iyice temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Ardından alkolle cildinizi iyice silerek cilt temizliğini tamamlayabilirsiniz.

En son cildinizin kaybolan nemini yeniden sağlamak için nemlendirici, yağlı olmayan bir cilt bakım kremiyle nem uygulaması yapmayı ihmal etmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir