Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?


Yüzdeki Sivilce Lekeleri İzleri Nasıl Geçer? İbrahim Saraçoğlu, Kadın Kulübü, Doğal Bitkisel Yöntemler Tavsiye İpuçu ve Çözümler Ne İyi Gelir Nasıl Kurtulunur? işte cevabı detaylı anlatımı …

Ergenlik dönemi olarak bilinen 12-21 yaş aralığında cilt tipine göre yoğunlukla oluşumu gözlenen sivilceler kişinin bu dönemde sivilcelerle oynamasına veya cilt tipine bağlı olarak sıklık gösterebilir.


Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?


Özellikle yüz bölgesinde oluşumu gözlenen sivilcelerin oynanması veya farklı sebeplerden dolayı hızla yayılması mümkündür.

Ergenlik döneminin sona ermesiyle yavaş yavaş yok olmaya başlayan sivilceler geride izler bırakabilmekte ve bu izler zaman zaman kişiler üzerinde rahatsız edici etkiler bırakabilmektedir.

Bu yazımızda özellikle yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer sorusuna cevap olabilecek bazı doğal yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Limon-Suyu-sivilceSivilce Lekeleri için Limon Suyu

Bilindiği üzere limon suyu cilt beyazlatıcı etkiye sahiptir bu sayede sivilcelerin kaybolmasına destek olmaktadır. İlk olarak yarım limonu bir çay tabağına sıkarak pamuklu kulak çöpü veya küçük bir pamuk topu yaparak limon suyuna batırın ve sivilce izlerinin olduğu bölgelere uygulayın.

Sonrasında 10 dakika kadar bekleyerek yüzünüzü ılık suyla durulayın. Limon cildinizi gereceğinden dolayı bu süreyi daha kısa da tutabilirsiniz.

Ayrıca hemen belirtmek gerekir ki cilt kuruluğu olanlar bu yöntemi çok daha kısa süre uygulamalı veya alternatif yöntemlere başvurmalıdırlar.

yuzdeki-sivilce-izleri-nasil-gecer-2

karbonat kopya2Karbonat ile Sivilce İzlerinden Kurtulun

Bir çay tabağına koyacağınız 1 tatlı kaşığı karbonat ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırarak hamur kıvamına getirin. Sonrasında yüz bölgenize masa yaparak uygulayın ve 5 dakika kadar bekleyin ardından ılık suyla iyice durulayın.

Kesinlikle sivilce üzerine uygulamayın zira karbonat sivilcelerin yayılmasına sebebiyet verebiliriz. Sivilce izlerini azaltmak için tercih edebilirsiniz.

indir (1)Kuru Ciltler için Tedavi Edici Bal

Sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsunuz ancak cildiniz kuru olduğu için birçok yöntem sizin için sorun oluyorsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bal bilindiği üzere antibakteriyel özellikler içerdiğinden ve nemlendirici etkiye sahip olduğundan kuru ciltlerde tercih edilebilir.

Bunu yanında cildin parlak görünmesini de sağlayarak onarıcı bir etkiye sahiptir.

Doğal bal süzülerek öncesinde ılık suyla yıkanan cilde masaj yapılarak ince bir tabak halinde sürülür ve 5 dakika kadar beklendikten sonra bol ılık suyla durulanır. Aynı zamanda bal cildinizdeki kırmızı lekelerin kaybolmasına da yardımcı olur.

Sivilce İzlerinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Aşırı yağlı beslenme, hormonal düzensizlik, stres ve daha birçok nedenle ortaya çıkan sivilcelerden sonra ortaya çıkan ve en olumsuz etkenlerden biri de, sivilce izleri. Sivilce izlerini önleyebilmek için sivilceler ortaya çıkar çıkmaz önlem almaya başlayabiliriz.

Sivilce izlerinin ortaya çıkmasındaki en önemli etken, sivilcenin şiddeti, yani orta derecede ya da şiddetli bir şekilde oluşan sivilcelerden sonra sivilce izleri ortaya çıkabiliyor.

Bunun yanı sıra, yüzün aynı bölgesinde sürekli olarak ortaya çıkan sivilceler, ya da sivilcelerin içinde bulunan iltihabın sıkılarak deri tabanına ulaşması ve cildin diğer bölgelerine bulaşması sonucunda da sivilce izleri oluşabilmekte. Sivilce izinin en önemli nedeni iltihaptır. İltihaplanma cilt yüzeyinde kaldıkça daha sonra cilt yüzeyinde oluşacak olan sivilce izleri de daha derin olur.

sivilce-izleri-nasil-gecer

Cilt yüzeyinde kırmızıya yakın pembe renkte, yumuşak şişlikler halinde görülen Hipertrofik sivilce izleri kısmen daha hafif bir görüntüye sahipken, derin bir çukurluk oluşturan, dalgalı bir görünüm oluşturan sivilce izleri daha derin izler oluşturmakta.

Sivilce izlerinin cildimize olan bir başka etkisi de renk değişimidir ancak bu renk değişimleri kalıcı değildir, yani zamanla geçer. Sivilce izlerinin oluşumunu engellemek için birçok yöntem kullanılabilir.

Örneğin, en basitinden sivilce izlerinin oluşumunu önleyebilmek için sivilce oluştuğu zaman uygun bir şekilde tedavi edilmesi durumunda aynı bölgede tekrar sivilce oluşmasının önüne geçilebilir ve kalıcı sivilce izlerinin oluşması da böylece önlenebilir.

Sivilce İzlerinden Kurtulmanın 7 Yolu

Sivilce izleri birçoğumuz için önemli cilt problemlerinden biri. Bu nedenle biz de bu lekelerden bir an önce kurtulmak isteyenlerin uygulayabileceği yöntemleri detaylı bir şekilde ortaya koymak istedik ve sivilce izlerinden etkili bir şekilde kurtarabilecek 7 önemli yöntemi sıralamak istedik:

sivilce-izleri-lekeleri-nasil-gecer-ne-iyi-gelir

 • 1)Peeling Yöntemi: Kimyasal peeling ya da bitkisel peeling yöntemlerini uygulayarak cildinizin yüzeyinde bulunan ölü deriyi kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu peeling yöntemi sayesinde cildinizin renk tonunda düzensizlik varsa bu düzensizlikleri ortadan kaldırmak için de peeling işlemini kullanabilirsiniz.
 • 2) Sivilce izlerini ortadan kaldırabilmek için piyasada satılan kaliteli cilt bakım ürünlerini de deneyebilir, bu sayede de cildinizin yüzeyini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • 3)Sivilce izleriyle etkili bir şekilde mücadele etmek isteyenler, yeşil çay özü ve laktik asitle oluşturulan cilt bakım ürünlerini deneyerek sonuç alabilirler.
 • 4) Sivilce izlerine karşı etkili olan yöntemlerden biri de, evde yapılan doğal maskelerin yanı sıra, cilt bakım uzmanlarının yaptığı maskelerdir. Bu tür cilt maskelerinden oldukça etkili sonuç alınabilir.
 • 5)Sivilce izlerine neden olan en önemli etmen, sivilceler olduğu için cilt bakımını ve temizliğini ihmal etmemek gerekir. Bu sayede sivilceler ve onlardan kaynaklanan sivilce izlerinin de önüne geçilebilir.
 • 6)Sivilce izlerine karşı kullanılan etkili yöntemlerden biri de, cilt lekelerini gideren serumlardır. Bu serumların oldukça önemli özelliklerinden biri de, ekonomik fiyatlarla satılmasıdır.
 • 7)Lazer yöntemini kullanarak sivilce izleri başta olmak üzere, cilt lekelerinin birçok çeşidine karşı oldukça etkili bir yöntem.

Sivilce İzleri Kalıcı Mıdır?

Aniden ortaya çıkıp hayatımızı kâbusa çeviren sivilcelerden sonra en çok merak ettiğimiz noktalardan biri de, cildimizde sivilce izlerinin kalıp kalmayacağı.

Yüzünde sivilce çıkan kişiler genel olarak sosyal hayatta insanlarla karşılaşma konusunda daha çekingen davranıyorlar. Bununla beraber, son yıllarda sivilce izleri için dermatoloğa başvuranların sayısının artması da bu kaygıların herkeste aynı olduğunu ortaya koymakta.

Sivilce izlerinin ciltte kalıp kalmayacağı ise daha çok genetik yatkınlık, sivilcenin şiddeti ve kişinin cilt yapısına bağlı bir durum.

sivilce-izinden-kurtulmaniz-icin-onerilerBununla beraber, cildinde sürekli sivilce çıkan kişilerde sivilce izi kalma ihtimali daha yüksek.

Maküler veya skar tipte çıkan sivilcelerden, maküler tipteki sivilceler leke görünümünde olup iyileşme özelliği gösterirken, skar tipteki sivilceler ise, deride çökme veya kabarmaya neden olur.

Bunun yanı sıra, skar tipteki sivilcelerin iyileşmesi de daha çok zaman alır.

 

Leke görünümlü sivilceler ilaç veya kremlerle tedavi edilebilirken, skar tipteki derin yapılı sivilceler için peeling, Dermabrazyon, mikro iğne, PRP gibi dermatologların uyguladığı yöntemler tercih edilebilir.

Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise, diğerlerine göre hem kolay, hem de iyi sonuç alınabilen bir yöntem olan peeling yöntemidir.

Peeling, kimyasal veya bitkisel olarak uygulanabilmesinin yanı sıra, uygun çözeltiler kullanılarak evde de yapılabilir.

Kimyasal peeling tedavisinde kullanılan çözelti, TCA çözeltisidir ve sivilcenin derinliğine göre farklı yüzdelerde kullanılmaktadır.

Örneğin, derin sivilceler için %25’lik çözelti tercih edilirken, yüzeyde bulunan sivilce lekeleri için %15-%20’lik çözeltiler kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

68 Comments

 1. limon maskesinin faydalı olduğunu söylüyorlar bende ilk fırsatta uygulayacağım deneyenler varsa sonucunu yazarlarsa çok sevinirim kızlar

 2. bahsettiğiniz limon maskesi sivilce izleri için etkili oluyor ama sivilce üzerine değil sivilce lekeleri üzerine uygulanmalı yoksa yanma oluyor birde cilt rengini beyazlatmak için kullanmak isteyenler olursa tercih edebilirler. sitenizi seviyorum 🙂

 3. ergenlikten kalan sivilce izleri için denenebilir. açıkcası kozmatik ürünler hem cilde nefes aldırmıyor hemde gözenekleri tıkayarak ileride daha büyük sorunların oluşmasına sebep oluyor ben her zaman doğal yöntemlerden yanayım.

  1. Uygulama periyodu cilt tipinize göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak haftalık periyotlar halinde uygulamanız tavsiye edilir. Aşırı yağlı ciltler için 5 günlük periyotlarda da uygulanabilir.

 4. Yuzum oldukca yagli ozellikle burnum ve alnim yagli.limon uygulamayi dusunuyorum da kac gunde bir uygulamam daha dogru olur?

  1. Hafta da 2-3 kez deneyerek yağlanma sorununu çözebilirsiniz. Uygulama sıklığını aldığınız sonuca ve cildinizin tekrar yağlanmasına göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

  1. Sivilceler cilt tipinize göre veya ergenlik dönemi sonunda azalır ve ortadan kaybolur. Ancak cilt probleminiz varsa hekime başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Buradaki tavsiyeler evde yapılabilecek cilt temizliği ile sonuç elde edilen alternatif yöntemlerdir.

 5. Kızlaar sivilcelerinizi geçirmek için en etkili yöntem bence acnemax kullanmaktır. İnternet sitesini inceleyip sipariş verdiğinizde bunu daha iyi anlayacaksınızz

 6. Benim genellikle sivilce izlerim kaldı ve limon suyunu bir süredir uyguluyorum geçmeye başladı önririm

 7. Merhaba ben yaklaşık 5 ay roccouant kullandım. Yüzümde sivilce izleri kaldı. Bunun için limonla ilgili maske yapacağım. Fakat sadece sivilce izleri üzerine mı kullanmalıyız? Bir de bunu günde 3 kez yapsam sakıncası olur mu? Yagli bir cilt e sahibim. Yüzümü gerektiğinde yıkıyorum. Güneşe çıkarken güneş kremi kullanıyorum gece yatarken de nemlendirici kullanıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Sivilcelerin yoğun olduğu bölgelerde uygulayabilirsiniz. Cildinizin yağlanmasına göre sıklığını siz belirleyebilirsiniz. Her cilt tipinde farklı etkiler ortaya çıkabildiği için kendi deneme yanılma yönteminizle en iyi sonuca ulaşmalısınız.

  2. evet sivilce izlerinin uzerine surulmesi lazim.Ben bir kac gundur yapiyorum hakikaten etkisini gordum ,oneriyorum.Ama gunde 2 kez yapiyorum ve her gun oglen ve yatmadan once.

 8. mrb benım genelde iz kaldı ve burnumda ve burnumun kenarındakı yanaklarda alnımda sıyah nokta cok ne yapmam gerekıyor cok rahatsız oluyorm yuzumude sıklıkla yıkıyorum. limonuda deneyeğim umarım yardımcı olur.

 9. Benim alnimda sivilceler var. Yanaklarimdada küçük küçük ve alnım,yanaklarım hep sivilce izleri ile dolu. Limon suyunu sivilcenin üstüne sürebilir miyim ? Ve lekeler kesin gever mı su an garnier 3 u bir arada kullanıyorum. Yeni başladım. Özelikle alnimdaki sivilcelerin geçmesi için ne yapabilirim ?

  1. Şu anda herhangi bir tedaviye yönelik ilaç, krem vs kullanıyorsanız limon maskesini kullanmanızı doktorunuza danışmanızı öneririz. Limon maskesi alternatif olarak kullanabileceğiniz ve deneme yanılma ile etkisini görebileceğiniz bir maskedir. Düzenli olarak uygulayarak sonuç almanız mümkündür.

   1. Peki limon ve yeşilçaylı buzu aynı süreçte kullansam. Bir gün limon bir gün buz sursem cildimi yorar mıyım yoksa daha çabuk iyileşir mı ?

  2. Alnındakiler genelde stresten çikiyomus benimde alnimda var doktor öyle dedi . Cok stres yapmazsan Alnındaki sivilceler azalabilir

 10. Limon kesin çözüm.Ama ben bal katıpta kullanıyorum.Bal cildi nemlendiriyo.Sizede tavsiye ederim.Kuru ciltler 10-15 dk,yağlı ciltler biraz daha uzun 20-25 dk.Çok etkili cildinize bakınca fark anlaşılıyor.

 11. Ben limon maskedini uyguladım aninda etki etmedi ama 1 ay boyunca yüzümün sivilceli ve sivilce izli yerlerine köy yoğurdu sürdüm sertleşene kadar bekledim sertlestikten 5 dk sonra yikadim . Yikadiktan 5-6 dk sonra yuzume limon sürdüm 2-3 saat beklettim sonra yikadim 1 ayda çok guzel bir etkisi oldu tum sivilce izlerimi ve sivilcelerimi geçirmisti sonra zaten gecti diye uygulamaya usenmistim 2 hafta sonra eski halim gibi oldum ama uygulamanizi oneririm . 🙂 🙂 (yoğurdu yikarken sabun uygulamalisiniz , limonu yikarken sabun vb. uygulamamalisiniz) :* 😀

 12. ben limon falan kullanmadım arkadaşımla birlikte krem sipariş verdik içerisinde cilde zarar verici kimyasallar olmadığı için rahatlıkla kullandık daha bir ay olmadan etkisini görmeye başlamıştık şuan kullanalı 5 ay oldu sivilce falan kalmadı tektük lekelerim var onun içinde krem gönderdiler onuda kullanıp size haber vereceğim,

 13. Adam yarım limonu bir cay bardagına sıkın demis. Daha hazır limon suyu mu kendimiz mi sıkacagız diye soranlar var. Okuyun lutfen. İKRA.

 14. Adam yarım limonu bir cay bardagına sıkın dememiş, çay tabağına sıkın demiş. Hala çay bardağına sıkın demiş diyenler var. Okuyun lütfen.

 15. İyi akşamlar.Ben 7 aydan beri sivilcelerimin geçmesi için ilaç kullanıyorum.Sivilcelerimin çoğu geçti ama bazı yerlerde izleri kaldı.Limon suyu maskesini izleri yok etmek için kullansa yüzüme yanlış bir etkisi olurmu?

 16. mrhb benim cildimde hem leke hem sivilce var ama bır turlu geçmıyor ne onerırısınızz cok kotu goruntuye sahıbam bu yuzden lutfen yardım edinizz:(

 17. Limonu nasıl kulanıcaz??? Limon suyu yaparak mii yoksa başka çeşit yapıcaz lütfen söylermisiniz

 18. Merhaba 16 yasindayim sivilcemi sıktim yara oldu cok kizarik yuvarlak bi sekilde krem suruyorum hep beyaz oluyo ici krem yaranin icine giriyo tam da yanagimda lutfen bisi onerinnn

 19. Ya yaşım 15 sivilcelerimin cok patlattim ve patliyor ve patlatiyorum ve izler kaldi çoğu kişiler buyuyunce gecer diyor ama korkuyorum cok fazla buyuyunce gecermi

 20. Cildime limon uyguladığımda lekeler kızarıyor ve daha belirgin hale geliyor. Bazen de lekelerin olduğu yerlerde kabarma oluyor. Cildimin limona uygun olduğunu düşünmüyorum. Başka bir şey önerebilir misiniz? Fakat limon gibi etkili bir ürün olsun istiyorum.

 21. Öncelikle merhebalar benim yüzümde sivilce izleri ile çok küçük tarzda nokta nokta şeklinde çukurluklar var bunun için ne yapmam gerekir?teşekkürler

 22. Eğer sadece sivilce izlerinine uygularsak limonu yüzde renk eşitsizliği olmaz mı ve bu limon yöntemi kalıcı mıdır?

 23. Meraba yasim 20 olacak nerdeyse yuzumun hic bi yerinde sivilce izi yok ama dudak kenarlarinda yanakklara dogru cok izlerim var limon suyu gercekteb ise yariyomu lutfen yardm edin yaaa

 24. 200 ml kolonyaya 10 gr salisilik asit , 10 gr b3 vitamini , 10 gr biosulphure , 20 gr (2 poşet) çinko oksit koyalım. Salisilik asit ilave edildikten sonra
  çalkalayalım ki erisin sonrasında b3 vitamini koyabilirsiniz. Bu karışımı çalkalayalım ki erisin. Sonra biyosülfür ilave edin o da erisin en son çinko oksitleri
  ilave edelim ama o erimeyecek. Elde ettiğimiz toniği 2 günde bir cildimize çalkalayarak uygulayalım ve 5 dakika sonra durulayalım.

 25. Merhaba arkadaşlar benim cildim aşırı yağlı idi hemen hemen her şeyi kullandım ama en etkili olanı yeşil kil limon suyu ve elma sirkesi.Yeşil kili aktarlardan alabilirsiniz yapılışı da kolay aslında az bir şey kil limon suyu elma sirkesi karıştırıp yüzünüze sürün.Ama dikkat etmeniz gereken bir konu ise elma sirkesini mümkün olduğu kadar hazır almamanız dır.Annelerimiz genelde onu kendileri yapar onlar en etkili ve hızlı bir şekilde yüzdeki lekeleri cildinize zarar vermeden kaybeder.Yeşil kil kullanmadan önce cildinizde buzu bir parçaya koyup cildinizde dolaştırın hem kan dolaşımınız hızlanmış, hem de teniniz canlanmış olur.Ve daha kolay bir şekilde maskenizi yaparsınız.İstediklerinizi bana da sorabilirsiniz dediğim gibi hemen hemen her maskeyi cildimde kullandım

 26. Arkadaşlar yoko krem kullandınızmı sivilce ve lekeler için çok etkiliymiş instagramda denk geldim. Kullanıp sonuç alan var mı? Artık sivilcelerden kurtulmak istiyorum:(

 27. Merhaba arkadaşlar benim cildim aşırı yağlı idi hemen hemen her şeyi kullandım ama en etkili olanı yeşil kil limon suyu ve elma sirkesi.Yeşil kili aktarlardan alabilirsiniz yapılışı da kolay aslında az bir şey kil limon suyu elma sirkesi karıştırıp yüzünüze sürün.Ama dikkat etmeniz gereken bir konu ise elma sirkesini mümkün olduğu kadar hazır almamanız dır.Annelerimiz genelde onu kendileri yapar onlar en etkili ve hızlı bir şekilde yüzdeki lekeleri cildinize zarar vermeden kaybeder.Yeşil kil kullanmadan önce cildinizde buzu bir parçaya koyup cildinizde dolaştırın hem kan dolaşımınız hızlanmış, hem de teniniz canlanmış olur.Ve daha kolay bir şekilde maskenizi yaparsınız.İstediklerinizi bana da sorabilirsiniz dediğim gibi hemen hemen her maskeyi cildimde kullandım

 28. Pamuk limon suyuna batirdigimda sürdüğumde pamuktami sivilice üzerinde kalacak yoksa sürüp pamuğu kaldirayimmi

  1. Merhaba, “leke görünümlü sivilceler ilaç veya kremlerle tedavi edilebilirken, skar tipteki derin yapılı sivilceler için peeling, Dermabrazyon, mikro iğne, PRP gibi dermatologların uyguladığı yöntemler tercih edilebilir.

   Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise, diğerlerine göre hem kolay, hem de iyi sonuç alınabilen bir yöntem olan peeling yöntemidir.

   Peeling, kimyasal veya bitkisel olarak uygulanabilmesinin yanı sıra, uygun çözeltiler kullanılarak evde de yapılabilir.

   Kimyasal peeling tedavisinde kullanılan çözelti, TCA çözeltisidir ve sivilcenin derinliğine göre farklı yüzdelerde kullanılabilir” şeklinde tavsiye ediyoruz.
   http://www.guzelliksirlarimiz.com/yuzdeki-sivilce-izleri-nasil-gecer/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir