Dudakta siyah nokta neden olur?


Genellikle ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan ve her yaşta görülebilen dudakta siyah nokta insan hayatında sağlık açısından pek büyük sıkıntılara neden olmayan bir durumdur.

Pek sağlık sorunu olarak görülmeyen bu durum zamanla büyüyebilir yada aynı şekilde kalabilir. Tıbbi tedaviye gerek duyulmayan bir problem olarak görünen dudakta siyah nokta, zaman içinde büyümesi durumunda uzman doktora müracaat edilmeli ve tıbbi müdahale yapılmalıdır. İnsan sağlığı için büyüyen siyah noktalar için doktora müracaat edilmesi önemlidir.


Dudakta siyah nokta neden olur?


Dudak kenarında oluşan ve fazla büyümeyen bu siyah noktalar için insanlar kendileri müdahale ederek yanlış işlem yapmaktadırlar. Doğru bildiklerini zanneden insanlar bu konuda hataya düşerek ucu sivri sert cisimlerle çıkarmaya çalışmaktadırlar. Yapılan ve oldukça yanlış olan bu hareket beraberinde sağlık sorununu getirebilir.  Çünkü siyah nokta yuvasından çıkartılırken üzerinde yapılan oynama ile bu bölgenin iltihaplanmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda dudaklarda estetik ve sağlık açısından problem olur.

Bazı insanlar dudakta siyah noktayı sıkarak çıkarmaya çalışmaktadırlar. İşlem doğru yapıldığında doğru müdahale edildiğinde hem sağlık açısından hem de estetik açısından sorun oluşturmaz.

Dudakta siyah noktaların oluşum nedenleri

Siyah noktaların oluşmasında birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin başında insanların maruz kaldığı ortamlardır. Güncel hayatta insanların maruz kaldığı ortamların başında sigara dumanı gelmektedir. İnsanların içtikleri sigaraların dumanı yada maruz kaldıkları ortamdaki sigara dumanı problemlerin yaşanmasına neden olabilir.  Sigaraların dumanı genellikle cilt üzerindeki gözeneklerde biriktiğinden siyah nokta oluşabilir.

Hormonal eksiklikler de siyah nokta oluşumu etkenlerinden biridir. Ergenlik dönemlerinde kişilerde bulunan hormonal eksikliler siyah nokta oluşumuna sebeptir. Ergenlik dönemlerinde hormonal eksikliği şikayeti ile doktora müracaat eden kişilere  aynı zamanda siyah nokta tedavisi de yapılmaktadır.

Bazı kişilerde görülen vücutta demir fazlalığı problemi siyah nokta oluşumuna neden olabilmektedir. Bu kişilerin yüzlerinde ve dudaklarında oluşan siyah noktalar zamanla sorun haline gelmektedir.

Bazı kişilerde görülen alerjik problemlerde siyah nokta oluşumu etkenlerinden biridir. Böyle durumlarda görülen siyah nokta artışı insanları rahatsız ettiğinden yüz ve dudaklarda görülen siyah noktalar için doktora müracaat edilerek tıbbı tedavi uygulanmalıdır.

Dudakta siyah nokta tedavisi nasıl yapılır? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Dudakta siyah nokta tedavisi ile tıbbi müdahaleler yapılarak  bu sorun zaman içerisinde çözülmekte ve insanlar cilt probleminden kurtulmaktadır. Siyah noktaların giderilmesi için C vitamini içeren besinler tüketilerek problem ortadan kaldırılabilir.  Siyah noktalar genelde ciltlerin gözeneklerini doldurduğu için el ve yüz sık sık sabunlu su ile yıkanmalı ve noktaların oluşumuna fırsat verilmemelidir.

Dudakta siyah noktalar anormal artıyorsa daha fazla büyümemesi için doktora müracaat edilerek tıbbi müdahaleye başlanmalıdır.  Yine problem yaşanmaması için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir