Göz rengine göre far seçimi


Makyaj yaparken hepimizin kusursuz bir ten makyajından sonrasında dikkat ettiğimiz göz makyajıdır. Göz makyajı çok kapsamlı ve detaylı olduğu için çoğu zaman kararsızlıklara neden olur.

Aslında bir ihtimal de fark etmeden en fazlaca gözden kaçırdığımız göz rengine dikkat etmeden makyaj yapmamaktır.  Bu da tıpkı ten rengine uygun fondöten seçmek gibi, iyi mi yanlış renk fondöten uyguladığımızda tüm ten makyajı bozulurken, göz makyajı için de aynı durum geçerlidir. ‘hangi göz rengine hangi renk makyajın daha fazla yakışacağını’  5 madde halinde açıklayacağız. 5 farklı göz rengi ve far seçimiyle makyaj  uyumunu yakalayabilirsiniz.

Kahverengi gözler için far seçimi


Göz rengine göre far seçimi


Dünya üzerinde en sık görülen göz renklerinden önde gelen kahverengi göz aslına bakarsak hiç de tahmin edildiği kadar da fazla değil. Yapacağınız ufak makyaj hileleri ve doğru renklerle siz de kahverengi gözlerinizin güzelliğini ön plana çıkarabilirsiniz.

Kahverengi gözlere yakışabilecek en güzel far renkleri; bakır, bronz, haki, tüm toprak tonları, mavinin her tonu ve koyu laciverttir. Kahverengi gözler için en ideal makyaj; göz pınarlarından sonlara doğru en açık renk farı uygulayıp göz bitimine doğru rengi koyulaştırarak yürütmek gözlerinize derinlik verecektir.

Peşinden kirpik diplerinden göz içine doğru çerçeve şeklinde uygulayacağınız kahverengi göz kalemi ve bu göz kalemini hafifçe dağıtmak gözlerinizi daha güzel yapacaktır. Son olarak göz pınarınıza ve kaş altınıza uygulayacağınız aydınlatıcı ve güzel bir maskara ile kahverengi gözlerinizle daha mükemmel bakışlara sahip olabilirsiniz.

Mavi gözler için far seçimi

Mavi gözlerin tercih etmesi ihtiyaç duyulan renkler; toprak tonlarına yakın turuncular, ten renkleri, açık ve koyu kahverengi, çikolata kahvesi ve kızıl bakır renklerini göz makyajlarında kullanarak daha iddialı bakışlara sahip olabilirler. Daha çarpıcı ve etkileyici bakışlar elde etmek için kirpik diplerinden göz içine kadar uygulayacağınız siyah göz kalemi ile daha derin ve güzel ve etkili bakışlar yaratabilirsiniz.

Yeşil gözler için far seçimi

İlk başta biraz kulağa iddialı gibi gelse de yeşil gözler için en ülkü renk kırmızı ve kiremit tonlarıdır. Sonucunda ve ölçülü uygulandığı zaman yeşil gözleri olduğu için daha güzel gösterecektir. Yeşil gözler için en güzel göz makyajı alt kirpik diplerine siyah bir göz kalemi uygulayıp ardından en açıktan en koyu kızıl tonlarda bir far uygulayıp dipten uca kusursuz bir ne çok ince ne de çok kalın bir eyeliner çekin. Daha aydınlık ve canlı bakışlar için ise göz pınarınıza şampanya rengi bir aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

Ela gözler için far seçimi

Ela gözler gün içerisinde hep farklı tonlarda oldukları için her renk far ela göze çok yakışır. Ama en çok yakışan kahverenginin her tonudur. Kahverenginin yanı sıra kullanabileceği öteki renkler; turuncu, bakır, bronz, mor ve sedefli doğal renklerdir. Ela göz rengine haiz kişilerin yapacağı en güzel makyaj göz pınarından açık bir turuncu ile başlayıp göz bitimine doğru daha koyu ve mat bir kahverengi ile gölgelendirme yapmaktır. Peşinden kirpik diplerine ince, kuyruklu kusursuzca uygulayacağınız eyeliner ve peşinden maskara ile kusursuz bakışlara haiz olabilirsiniz.

Siyah gözler için far seçimi

Siyah gözün en güzel özelliği tüm far renklerinin yakışmasıdır. özellikle sedefli aleni tonlar siyah gözlü kişilerin en fazlaca tercih etmesi gereken renklerden olmalıdır. Kirpik diplerinden göz içine doğru uygulayacağınız simsiyah bir göz kalemi ile göz renginiz hem olduğundan daha açık bununla beraber daha iddialı görünecektir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir