Ihlamurun Cilde Faydaları


Ihlamur özellikle kış aylarında çok sık tüketilen bir bitkidir. Hastalandığımızda ya da soğuk algınlığında annelerimizin imdadına koşan ıhlamurun birçok faydası bulunmaktadır.

Peki, ıhlamurun cilde faydaları nelerdir ?
Ihlamur bahar aylarında açılır ve bu mevsimlerde yapraklarıyla birlikte toplanmalıdırlar. Daha sonra kurutularak çay yapımında kullanılırlar.


Ihlamurun Cilde Faydaları


Ihlamur çiçeğinde bulunan yağ nedeniyle hafif yapışkan olan bu bitki kaynatıldığında çay olarak içilirken ağızda hoş kokulu ve tatlı bir tat bırakır. Bronşit gibi hastalıklarda öksürüğü azaltıcı, boğaz ağrılarını yarıştırıcı, grip ve nezle hastalıklarında iyileştirici, ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Migren ağrılarını dindiricidir. Kan basıncını düşürür ve kalp spazmını önler. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak ishali önler. Faydaları bilimsel olarak da açıklanan ıhlamur cildimize de uygulandığında güzel sonuçlar vermektedir.

Ihlamur çayı ile cildinize buhar banyosu yaptığınızda gözenekleriniz açılır ve vücudunuzdaki kir temizlenir. Ayrıca ıhlamur vücudunuzun rahatlamasını ve gevşemesini sağlayacaktır.

Ihlamur çayını pamuğa damlatarak gözlerinize sürdüğünüzde bir zaman sonra gözlerinizin şişliği inecektir. Her gün ıhlamur ile temizlenen ciltte kırışıklıklar azalacak ve leke oluşumu önlenecektir.

ihlamurun-cilde-faydalari

Ihlamur çayını içtiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan neme kavuşacaksınız. Ihlamur, çillerin oluşumunu engelleyecektir. Ihlamur içtiğinizde veya cildinize sürdüğünüzde sedef hastalığına yakalanma riskiniz azalır.

Ihlamur gençleşmenize, toksinlerden arınmanıza, canlanmanıza ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

Düzenli olarak cildinizi ıhlamur ile beslediğinizde cildinizin rengi açılacak ve daha açık bir tene sahip olacaksınız.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir