Kil Maskesi Nasıl Yapılır?


Kil maskesi, her cilt tipi için uygun ve en çok tercih edilen etkili cilt maskeleri arasında yer almaktadır. Cilt güzelliğini yeniden kazanmak isteyen bayanlar tarafından daha çok tercih edilen bu maske, doğal kil ve içerisine cilt tipine göre eklenecek diğer doğal maddelerle çok daha etkili bir yapı kazanabilmektedir.

Kil maskesi tek başına kullanıldığında dahi cildi temizler, sıkılaştırır, besler ve cilt üzerindeki ölü hücrelerden arındırarak toksinleri atmanıza yardımcı olur.


Kil Maskesi Nasıl Yapılır?


Pahalı kozmetik maskelerle kıyaslandığından hem ekonomik hem de etkili bir yöntemdir.

Kil Seçimi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Pek çok farklı çeşit kil, günüzde eczane ve attarlarda bulunabilmektedir. Etkili bir kil maskesi için oldukça ince beyaz veya yeşile dönük kil almaya özen gösteriniz. Eğer bulamaz ve normal parçalı kil almış bulunursanız tortu veya topak olarak kil parçalarını iyice ezerek ince bir toz haline getirmelisiniz.

Toz haline getirdiğiniz kili test etmenin en iyi yolu elinizin üzerine küçük bir miktar sürerek pütürlü bir his verip vermediğini denemektir. Pütür hissi yok ise kil, yeterli kıvama sahiptir.

Beyaz ve Yeşil Kil Farkı!

Doğanın büyük bir armağanı olan kil yeşil ve beyaz olmak üzere iki farklı türdedir. Beyaz renge sahip olan kil normal ve karma cilt tipleri için ideal özelliklere sahip; yeşil olan kil ise daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Yeşil kil bu sebeple daha çok yağlı ciltler üzerinde tercih edilmekte ve kurutucu etkiye sahiptir.

Kil maskesinden ciddi anlamda bir sonuç beklemek gerekirse hafta da en az 1 kez uygulanması şarttır.

Kuru cilde sahip kişiler kil maskesini uygularken özellikle dikkat etmelidirler. Zira beyaz kil her ne kadar kuru ciltler için tercih edilse ve hafif etkili gibi düşünülse de bu cilt tipi için etkilidir.

Uygulandığında kuru ciltteki toksin ve ölü hücreleri güçlü bir şekilde etkilemeye başlar. Uygulama sonrası 15-20 dakika sonrasında maske temizlenmesi gerekse de kuru ciltler maskeyi uyguladıktan bir süre sonra cildindeki gerilmeyi hissetmeye başlayınca maskeyi sonlandırmaya hazırlanabilirler.

Ciltte gerilme başlayınca kısa bir süre maske hemen çıkarılmalıdır.

kil-maskesi-nasil-yapilir-tarifi

Kil Maskesi Hazırlanışı!

– 1 Çay Kaşığı Kil

– 1 Çay Kaşığı Limon,

– 1 Adet Ezilmiş Asprin Tozu

İlk olarak küçük bir kap içerisine kil eklenir ve sırasıyla limon ardından aspirin tozu ilave edilir. Püre kıvamına gelene kadar kısa bir süre karıştırılarak öncesinde ılık suyla yıkanmış ve durulanmış olan cilde uygulanır.

Maske 15 ile 20 dakika kadar bekledikten sonra bol ılık su ile durulanarak temizlenir. Maskeyi uyguladıktan 5 – 10 dakika sonrasında yüzünüzde fazla ısınma veya gerilme hissetmeye başlamış iseniz beklemeksizin maskeyi aynı şekilde bol ılık suyla durulayarak temizleyebilirsiniz.

Cilt tipinizin maskeye tepkisine göre haftalık veya 10 günlük periyotlar halinde uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Yağlı ve kuru ciltler için daha fazla kil maskesi için üst menüden kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir