Kıvırcık Saçların Yıkanması ve Bakımı


Genellikle pek dikkat edilmeyen bir husus olmakla birlikte saç tipine göre bakım uygulamaları kadar yıkama şekline de özen gösterilmelidir. Diğer saç tiplerine nazaran kıvırcık saçların yıkanması kimi zaman işkence haline gelebilir. Yıkama ve durulama sırasında saçta kalan kimyasallar saçların yıpranmasına neden olacağı için suyun sıcaklığından yıkama biçimine kadar bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Yine, kıvırcık saçları yıkadıktan sonra gerek durulama gerekse de kurulama sırasında sert bir havlu yerine daha yumuşak bir bezin – havlunun tercih edilmesini öneriyoruz.

Kıvırcık Saç Nasıl Yıkanmalıdır?


Kıvırcık Saçların Yıkanması ve Bakımı


Kıvırcık saçlar, saçın karışık olması, daha iç içe geçmesi nedeniyle yıkamanın zorlaşmasına neden olmaktadır. Üstelik diğer saç tiplerine nazaran daha hızlı yağlanması ve nem etkisinde yıpranmaya başlaması, yıkamanın daha ciddi bir durum haline gelmesine neden olmaktadır.

Kıvırcık saçlarda karışma ve düğüm olarak tabir edilen sorunlar ile karşılaşmamak adına kullanacağınız şampuan ya da sabunun yumuşatıcı bir etkiye sahip olması gerekir. Ayrıca saçları her gün yıkamanın ciddi zararlar doğuracağını unutmadan iki günde bir yıkamanızı öneriyoruz.

Kıvırcık Saçlarda Kullanılan Nemlendiriciler

Saçın neminin artmasını sağlamak için saç bakımında şampuan kullanmak yeterli olmayacaktır. Şampuana ek olarak yıkama sonrasında doğal etkiye sahip saç kremlerini kullanmanız saçın nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca şampuan yerine sabun kullanmak ve içeriğinde zeytinyağı gibi bileşenlerin bulunmasına dikkat etmek gerekmektedir. Kimyevi etkiye sahip ürünler kıvırcık saçların daha hızlı yıpranmasına neden olacaktır.

Kıvırcık Saçlarda Kullanılan Suyun Sıcaklığı

Hemen her saç tipinde geçerli olmasına karşın kıvırcık saçlı kişilerde daha önemli bir husus olan sıcak su, saçlarınızın daha çok iç içe geçmesine ve saç derisinin yıpranmasına neden olmaktadır. Mümkün olduğunca saçlarınızı ılık ya da soğuk su ile yıkamanız, saç derinizin ve saçlarınızın diri – canlı kalmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir