Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri


Güzel ve bakımlı bir bayan içi makyaj vazgeçilmezdir. Makyaj, doğru uygulandığında bir bayanın güzelliğini vurgulayan, kusurlarını belli ölçüde kapatan, daha genç gösteren hepimizin de yakından ilgilendiği bir bakım türüdür.

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Peki, nasıl doğru uygulanmalıdır, bu püf noktalar nelerdir bunlardan bahsedelim.


Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri


• İlk olarak doğru makyaj kişiye özgü püf noktalar içerir. Kişi kendini cilt tonunu ve yağlılık oranını iyi bilmelidir. Kusurları kapatmaktan söz etmiştik bu kusurlar herkese göre farklılıklar içerir.

• Cildimizi tanıdıysak, makyaj öncesi dermatoloğumuzun da yardımıyla edindiğimiz arındırma ürünleriyle temizlemeliyiz. Makyaj öncesi temiz bir cilt oluşturmalıyız. Eğer kuru bir cildimiz varsa makyaj öncesi nemlendirici bir kremle nemlendirmeliyiz. Bunun için nemlendirici maddeler içeren bir baz da kullanabiliriz.

• Günlük hayatımızda kullanmak için bir makyaj yapacaksak sade ve doğal tonlar tercih etmeliyiz ve fondötenimiz de ince olmalı ancak özel bir davete katılacaksak ya da akşam dışarı çıkacaksak daha kalın kapatıcılığı yüksek bir fondöten tercih etmeliyiz.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

• Fondöten alırken dikkat etmemiz gereken konu ise renk tonu. Sadece cildimize uygun olarak değil de boynumuzun renk tonuna uygun bir fondöten tercih etmeliyiz. Çünkü cildimiz ve boynumuzda renk farkının olması rahatsız edici bir durum olacaktır.

Fondöten alırken ürünü boynumuzda denemeli daha sonra boynumuzda kaybolan ton hangisi ise onu almalıyız, bu ürün cildimizle adaptasyonu daha kolay sağlayacaktır. Ayrıca alacağımız fondöten cildimizle de uyumlu olmalıdır eğer yağlı bir cilt yapımız varsa kesinlikle yağlı bir fondöten tercih etmemeliyiz, yağlı bir ürün belli bir zaman sonra cildimizde kusma yapacaktır. Bu nedenle yağlı bir cildimiz varsa pudra içeren fondötenler tercih etmeliyiz.

• Eğer kuru bir cilt tipimiz varsa nemlendirici özelliği olan fondötenler tercik etmeliyiz. Burada amacımız cildimizi nemlendirmek değil ürünün cildimize adaptasyonunu sağlamaktır.

• Gün içinde pudra yardımıyla fondötenimizi tazelemeliyiz bu da önemli bir noktadır.

• Tüm bu aşamaları geçtikten sonra yüzümüze fondötenimizi ıslak nemli bir süngerle uygulayabiliriz. Süngerin amacı yüzümüzde fazla olan fondöteni emer. Bu işlemi fırçayla da yapabilirsiniz. Yavaş tampon hareketleriyle baskı uygulamadan fondöteni yüzünüze yayarsanız daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

• Eğer gözaltı kusurlarınız varsa fondöteninizin renginden 1 yada 2 ton açık bir consealır edinmeli ve gözaltınıza abartıya kaçmayacak şekilde üçgen çizi. Ve bunu ufak bir fırça ya da sünger yardımıyla dağıtın.Eğer çok fazla uygularsanız bu sizi yorgun gösterecektir.

• Eğer yüzünüzde sivilce gibi kırmızı lekeleriniz varsa onları yeşil bir far yardımıyla ya da yeşil renk bir kapatıcıyla minik minik uygulayıp üstüne hafifçe fondöteninizden geçerseniz bu lekeleri de ortadan kaldırmış olursunuz.

Göz Makyajıyla Farkedilirliğinizi Artırın

• Göz makyajında gözünüzün tipini tanımanız da çok önemlidir. Her göz makyajı her göz için ideal olmayabilir.

• Eğer badem bir göze sahipseniz eyelenırı ortadan çekmeye özen gösterin gözünüz zaten büyük olduğundan bu tip eyelenır sizin için idealdir.

• Eğer küçük bir gözünüz varsa göz pınarlarından eyelenır çekmeye başmalısınız ve uzun kuyruklu bir eyelenır çekmelisiniz. Bu tip bir uygulama sizin gözünüzü daha büyük gösterecektir.

• Eğer göz kapaklarınız görünmüyorsa ya da içerdeyse eyelenır çekmekten ziyade kalem çekmelisiniz.

• Göz kapağınıza far uygulamadan önce mutlaka kaş diplerinizden aşağı olan bütün göz kapağınıza açık tonda bir baz uygulamalısınız. Bu gözünüzün üstündeki damarlanmaları kapatacaktır ve asıl göz makyajınızın kalıcı olmasını sağlayacaktır.

• Eğer hem günlük hem de buğulu tip bir göz makyajı yapmak istiyorsanız kahverengi göz kalemiyle kalın bir eyelenır çekmelisiniz ve daha sonra fırça yardımıyla onu dağıtmalısınız.

• Göz farınızı uyguladıktan sonra mutlaka karıştırma fırçasıyla onu dağıtmalısınız böylece daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

• Göz makyajınızın rötuşlarını yapmak için ince uçlu bir fırça yardımıyla açık ten yada beyaz renkte bir far alıp isteğe göre göz pınarlarınıza küçük bir dokunuş atabilirsiniz. Kaşlarınızın bitim noktasına da çizgi şeklinde hafifçe uygularsanız daha kalkık bir kaş görünümüne kavuşmuş olursunuz.

Göz Makyajında İnce Detay Kirpikler

• Son olarak maskarayı da uygulamayı ihmal etmeyin. Kirpiklerinize sağ-sol hareketlerle yukarıya kaldırarak uygulayın. Böylece kirpiklerinizin yapışmasını da engellemiş olacaksınız.

• Eğer ince bir dudağınız varsa mutlaka kalemle çevresini belirginleştirmelisiniz ve koyu tonlarda rujlar tercih etmelisiniz bu sizin dudaklarınızı daha belirgin hale getirecektir. Eğer yeterince kalın dudaklarınız varsa kalemle belirginleştirmeye gerek kalmayacaktır. Doğal tonlarda renkler tercih ederek rujunuzu uygulamanız yeterli olacaktır.

• Eğer makyajınızın daha kalıcı olmasını istiyorsanız makyaj sabitleyici spreyler kullanmanızı öneririm böylece bütün gün rahat olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir