Sivilce Nasıl Geçer – Etkili Yöntemler


sivilce-nasil-gecer

Sivilceler, ergenlik ve gençlik dönemlerinde vücudun biyolojik denge ve hormonel yapısında yaşanan değişimler ve gelişimler sonucu ortaya çıkardığı geçici ancak birçok kişi için baş belası bir sorundur. Sorunun temelinde her ne kadar biyolojik ve geçici faktörler bulunsa da, sivilce oluşumu sonrasında özellikle bireyin sivilceye elle müdahalede bulunması sivilcelerin bu dönemde hassaslaşan cilt yapısı üzerinde kolayca dağılmasına da sebebiyet vermektedir. Bu sepele sivilce tedavisinde ilk adım sivilcelere elle müdahale etmemektir.


Sivilce Nasıl Geçer – Etkili Yöntemler


Her ne kadar sivilcelerinizle oynamasanız da sivilceler bu dönemde artarak çıkmaya devam edebilir. İleri dereceli sivilce oluşumları için elbette kesin çözüm hekime başvurmaktır ancak sivilce seviyeniz normal düzeyde ise sivilcelere karşı doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Sivilcelere Karşı Etkili Yöntemler:

Hemen belirtelim ki bu yöntemler farklı cilt tiplerinde farklı etkiler gösterebilmektedir. Kendi cildinize en uygun maskeyi denemek etkili sonuçlar alma adına iyi bir başlangıçtır.

sivilcelere-karsi-elma-sirkesiSivilce için elma sirkesi

Yağlı ciltler için daha çok tavsiye ettiğimiz elma sirkesi ile uygulanmakta olan cilt maskesi sivilceler üzerinde etkin rol oynamaktadır. Elma sirkesi maskesi için yapılması gerekenler:

 • Çay tabağı içerisine 2 çorba kaşığı elma sirkesi dökün,
 • Üzerine 4 damla normal su ilave ederek elma sirkesini biraz açın,
 • Pamuk yardımıyla, daha önceden ılık suyla yıkadığınız ve duruladığınız cildinize hafif dokunuşlarla sürün. Bu esnada göz ve çevresine temas ettirmemeye de dikkat edin.
 • Sonrasında uygulama miktarınıza göre 5-10 dakika kadar cildinizin kurumasını bekleyin.

Bu maskeyi haftada iki kez olmak üzere düzenli periyotlarla uyguladığınızda sivilcelerinizin azalarak kaybolduğunu göreceksiniz.

gul-suyuSivilceler için gül suyu

Tüm cilt tipleri için etkili bir doğal yöntem olan sivilcelere karşı gül suyu hem iyi bir cilt sıkılaştırıcı hem de etkili bir doğal savaşçıdır. Sivilcelerden kurtulmak için düzenli olarak kullanacağınız %100 doğal (dikkat edin karışım olmayacak!) gül suyu, sivilcelere ve cilde iyi gelmektedir. Tıbbi açıdan da doğal gül suyunun  cilt üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Gül suyu maskesi için yapılması gerekenler:

 • İki günde bir olmak üzere sabah saatlerinde ilk olarak cildinizi ılık suyla yıkayarak durulayın,
 • Pamuk yardımıyla sivilcelerin olduğu bölgelere doğal gül suyunu sürün.

Ayrıca yağlı ciltler için haftada iki kez gül suyu ile pudrayı krem kıvamına getirerek, cildinize yetecek miktarda hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Bu sayede cildinizin yağ dengesi normal seviyelerine ulaşacak ve cildinizin sıkılaştığını hissedeceksiniz. Aynı zamanda gül suyunu buzdolabında saklayarak soğuk bir şekilde uygularsanız cildinizdeki kan dolaşımının da artmasına katkı sağlar ve daha canlı bir cilt elde edebilirsiniz.

Limon-Suyu-sivilceSivilceler için limon maskesi:

Özellikle yağlı ciltler üzerinde etkili olduğu ispatlanan limon maskesi, cildinizi gerginleştirerek sıkılaşmasını destekleyecek ve daha canlı bir cilt görünümüne sahip olmanıza katkı sağlayacaktır. Limon maskesi için yapılması gerekenler:

 • Yarım limon suyu uygun bir kaba sıkın,
 • İçerisine 1 yemek kaşığı şeker eklenerek şeker eriyene kadar karıştırın,
 • Daha önceden ılık suyla temizlemiş olduğunuz cildinize göz çevrenize dikkat ederek ince bir tabaka halinde masa yaparak sürün,
 • Uygulamış olduğunuz maskeyi 10-15 dakika kadar beklettikten sonra tekrar yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Limon maskesi doğal bir antiseptik özelliği taşır ve mikropların vücuda girmesine engel olur. Özellikle cilt üzerinde biriken fazla yağı ve içerisinde bulunan mikrobik maddelerin deri altına işlemesini engelleyerek sivilce oluşumunu önler. Maske içerisine eklediğimiz şeker ise scrub görevi üstlenerek cilt gözeneklerinin açılmasını ve ölü derilerin ciltten atılmasına yardımcı olur.

Sivilcelere karşı etkili yöntemler konulu yazımızın burada sonuna geldik. Bu yöntemler daha önce deneyenler tarafından olumlu etkileri gözlenerek oluşturulmuştur. Sizde konumuzda yorumlarınızla katkıda bulunarak sizden sonra sonucu merak edenler için fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

3 Comments

 1. Bu maskelerden her hangi birini uygularsak,ne zamana kadar tam etki gosterir yani sivilceler tamamen yok olur?)

  1. Maskeleri düzenli kullanmanız durumunda etkisini görebilirsiniz. Haftalık veya aylık periyotlar maske ve cilt tipiniz için uygun olan periyotlarda uygulamanız sonuç almanızda etkilidir. Ancak maskeleri birkaç kez kullanıp bir daha sivilce olmayacak diye bir beklentiye girmemelisiniz. Zira maskeler ciltteki sivilce oluşumuna sebep olan etkenleri dengelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir