Siyah Noktalar Nasıl Geçer


Siyah noktalar hemen herkesin başına sıklıkla gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle yüzde ve burun bölgesi gibi yağlı alanlarda görülmektedir. Siyah noktalar nasıl oluşur derseniz, cildin iyi temizlenmediğinden olduğunu söyleyebiliriz.

Açık olan gözeneklere kirli dokuların birikmesi ile zaman içinde oluşmaktadır. Ergenlik döneminde daha fazla görülmektedir. Cilt üzerinde görüntü kirliliği de yaratan siyah noktaların önlenmesi için ilk dikkat edilmesi gereken cilt temizliğidir.


Siyah Noktalar Nasıl Geçer


Her sabah ve akşam yüz ılık bir su ve iyi bir temizleyici ürün ile derinlemesine yıkanmalıdır. Bu sayede uzun vadede siyah nokta oluşumu önlenebilir. Mevcut olanların giderilmesi için siyah nokta temizleme doğal ürünler kullanılarak daha hızlı sonuç alınabilir.

Siyah Nokta Temizleme Ürünleri

Siyah noktaların temizlenmesi için çeşitli ürünler bulunmaktadır. Her bütçeye uygun olabilecek alternatifte üründen kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Dermo kozmetik ürünleri ürünleri eczanelerden alabileceğiniz gibi evde doğal ürünler de hazırlayabilirsiniz.

Hazır satılan ürünler içinde en çok tercih edilenler, siyah nokta bantları denen ürünlerdir. Bu bantlar özellikle burun üstü bölgesi için tasarlanmıştır. Buruna yapıştırılan bant sayesinde siyah noktaları mıknatıs gibi çekerek uzaklaştırır.

Bunun dışında peeling, maske ve jel kullanımı oldukça yaygındır. Ancak en iyi sonucun alınması için düzenli kullanımın şart olduğunu unutmamalısınız. En iyi siyah nokta temizleme maskesi için Gratis, Watsons gibi güzellik marketlerine uğrayabilirsiniz.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Yüzün odak noktası olan burun bölgesinde oluşan siyah noktalardan kurtulmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. İlk akla gelen her zaman siyah noktaların sıkılması yöntemidir. Ön işlem yapmadan direk sıkılması hiçbir uzman tarafından tavsiye edilmemektedir. Bir dermotologdan destek alamadığınız durumlarda kendi imkanlarınız ile temizleme için dikkat edeceğiniz hususları sıralayalım.

  1. Cilt Temizliği: Yapılacak ilk işlem cildin bir yıkama ürünü ile temizlenmesidir.
  1. Buhar Tedavisi: Cildin temizlenmesinin ardından yapılmaktadır. Kaynatılmış suya yüzü belli bir mesafede yaklaştırarak buhar banyosu yapılması işlemidir. Buhar cilde dokundukça ciltte rahatlama ve gözeneklerde açılma olacaktır.
  1. Siyah Nokta Sıkma: Gözenekler buhar ile iyice açıldıktan sonra sıkma işlemi uygulanabilir. Ancak tırnakla fazla müdahale edip zarar vermeden ve en alttan sıkmak gerekir. Kirli dokunun tamamen çıktığına emin olmalısınız.

Siyah Nokta Maskesi Öneri

Dışarıda hazır satılan cilt bakım ürünlerini tercih etmeyenler için evde hazırlanabilecek maske tarifleri bulunmaktadır. En popüler olan “limon karbonat maskesi” tarifini veriyoruz. 1 yemek kaşığı karbonata yarım limon suyunu sıkıp macun kıvamına getirin.

Bu karışımı siyah nokta olan bölgeye parmaklarla ovalayarak uygulayabilirsiniz. 20 dakika sonunda ılık su ile yıkayın ve işlemi haftada 1-2 kez tekrarlayın. Bir diğer doğa harikası karışım 1’er yemek kaşığı kil, gül suyu ve elma sirkesi ile hazırlanmaktadır.

Yine macun kıvamındaki maskeyi sorunlu bölgeye sürüp, 20 dakika sonunda ılık su ile yıkayın. Evde siyah nokta temizleme işlemleri için bu maskeleri düzenli kullanmalı ve cilt temizliğinize dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir