Siyah Noktaların Sivilceye Dönüşmesi Nasıl Engellenir?


Siyah noktalar daha çok yağlı ve karma ciltlerde yağ dengesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İlk olarak kendisini komedom halinde belirli belirsiz yağ birikmesine bağlı gözenek genişlemeleri şeklinde gösteren siyah nokta daha sonra büyüyerek siyahlaşmakta, sorun çözülmediğinde de sivilce oluşmaktadır. Aslında kısaca belirtmek gerekirse siyah noktalar sivilce oluşumunun ilk evresidir. Peki, siyah noktaların sivilceye dönüşmesini engellemek için neler yapılabilir? Detaylarıyla açıklayalım…

Öncelikle siyah nokta oluşumunu durdurmak ve sivilcelerin oluşmasına imkân vermemek için ciltteki yağ dengesinin yeniden sağlanması ve oluşan komedomun yok edilmesi gerekmektedir. Bunun için de cilt bakımından beslenme düzeninde yapılacak değişimlere, cilt temizliğinden hijyen uygulamalarına kadar basit ancak köklü kararlar almanız gerekmektedir.


Siyah Noktaların Sivilceye Dönüşmesi Nasıl Engellenir?


Siyah noktaların ciltten çıkarılarak temizlenmesi aslında bir zorunluluktur. Fakat bu temizleme işleminin kesinlikle tırnakla dokuya zarar verilerek yapılmamalıdır. Çünkü dokuda açılan yaralardan dolayı bölgede bakteri gelişimi teşvik edilmekte sivilce oluşum süreci hızlandırılmaktadır.

Bunun yerine siyah noktalı bölgeye önce buhar banyosu uygulanıp daha sonra temiz nemli bir bez yardımıyla küçük sıkma hareketleriyle temizleme işlemi yapılmalıdır. Boş kalan gözeneklerin tekrar kapanması için de maskelerden ve toniklerden yararlanılabilir.

Bunun dışında cilt mutlaka her gün sabunla yıkanarak temizlenmeli, cilde uygun bir nemlendiriciyle bakım yapılmalıdır. Kesinlikle kaliteli makyaj ürünleri tercih edilmeli ve makyajla uyunmamalıdır.

Makyajınızın ciltten tamamen çıktığından emin olmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir