Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi


Doğanın bize sunduğu en büyük mucizelerden biri olan ürünlerin başında kil gelmektedir. Kil içinde bol miktarda mineral içerdiğinden maske olarak uygulandığında cilde muazzam faydaları bulunmaktadır. Kil bulunduğu bölgenin özelliklerine göre farklı içerikler barındırmaktadır.

Bu sayede cilde farklı şekillerde etkiler sağlayan türleri vardır. Yoğun kimyasal içeren kozmetik ürünlere kıyasla sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebebi hiçbir yan etki barındırmamasıdır.

Kil Maskesi Özellikleri


Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi


Kil maskesi nedir konusundan bahsedelim. Kil maskesi, kil bazlı cilde uygulanan bir maske çeşididir. İlk kullanım nedeni ciltte meydana gelen akne, sivilce gibi istenmeyen oluşumların önüne geçmektir. Cildi sıkılaştırmak ve genç bir görünüm elde etmek en temel özellikleri arasındadır. Kil maskesi uygulamasının ardından cildin ferahladığı da bilinmektedir. Doğal malzeme içeriği ile cildi kurutmadan güzelleşmek için uygulanan bir maske türüdür. Kil maskesinin antik çağlardan bu yana kullanıldığı ve güzelliğin en temel sırlarından biri olduğu rivayet edilmektedir. Asırlardır tercih edilen ve kadınların gözdesi olan bir ürün olmaya devam etmektedir.

Kolay Kil Maskesi Yapımı

Kil maskesini hazır olarak alabileceğiniz gibi kolaylıkla evde de yapabilirsiniz. Bazı detaylara dikkat ederek, fazla malzeme kullanmadan ucuz kil maskesi elde edebilirsiniz. Kil maskesi nasıl yapılır hakkında bazı detaylara göz atalım. Doğru maske uygulaması için öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz gerekmektedir. Kuru cilt, yağlı cilt, sivilceli cilt ya da karma cilt için bazı noktalara dikkat ederek kendinize uygun maskeler yapabilirsiniz.

Sivilceli Cilt İçin Kil Maskesi Tarifi

  • 1 çay kaşığı beyaz kil
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı ezilmiş aspirin

Tüm malzemeyi iyice harmanlayarak sivilceli cildin üzerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklemenin ardından ılık su ile cildinizi yıkayın. Haftada bir uygulama yaparak sivilcelerden kurtulmanız bu kil maskesi tarifi ile mümkün olacaktır.

Kil Maskesi Uygulamaları

Kilin faydaları saymakla bitmeyeceği gibi uygulaması da son derece kolaydır. Kil maskesi nasıl uygulanır ve cilde nasıl fayda sağlar inceleyelim. Hangi çeşit kil maskesi tarifi hazırlarsanız hazırlayın, önemli olan uygulamadır. Tüm faydalı ürünleri haddinden fazla cilde sürmek, çok uzun süre bekletmek ya da çok sık uygulamak da cilde zarar verebilir.

Güzelleşmek isterken daha kötü bir cilde ulaşmamak için bu noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Tarif içeriği değişse de hiçbir maske uygulaması yarım saatten fazla süre ciltte tutulmamalıdır. Yıkama yaparken mutlaka ılık su kullanılmalıdır. Bu şekilde ciltte rahatlama etkisi sağlanabilir.

Kil Maskesinin Faydaları

Hangi cilt tipinde olursanız olun, kil maskesinin cilde etkisi saymakla bitmez. Kil sivilceleri kurutur, cildi pürüzsüzleştirir, cildi canlandırır, akneli görünümü iyileştirir. Cilt tonunu eşitler ve dengeli bir görünüm sağlar, güneş lekelerini giderir. Aynı zamanda kan akışını hızlandırarak cildin berrak bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir